Sungur Tekin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sungur Tekin
Sungur Tekin
Önce gelen Süleyman Şah
Tam ismi
Süleyman Şah bin Sungurtekin
Hanedan Kayı Boyu
Babası Süleyman Şah
Annesi Hayme Hatun
Doğum 1192
Ahlat
Ölüm ?
Dini İslam
KAYI BOYU DAMGASI.svg

Sungur Tekin Bey (d.1192- ö.?)Oğuzlar’ın Bozok kolunun Kayı boyuna mensup olup Süleyman Şah'ın ve Hayme Ana'nın dört oğlundan en büyüğüdür . Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi'nin amcasıdır. Süleyman Şah'ın 1236 yılında fırat nehrinde boğulmasıyla birlikte kardeşi Gündoğdu Bey ile birlikte yurtları Ahlat'a geri dönmüştür. 1237 yılında Ögeday'ın ordusuna sızarak Alâeddin Keykubad'a bilgiler vermiştir , 80li yaşlarında devletin kurulmasında yardımı geçmiş ve Osman Gazinin yoldaşı olmuştur.

Hayatı[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Sungurtekin Gazi'nin hayatı hakkında bilgiler yeterince değildir.Bilindiğine göre,bir zamanlar Ögeday Han'ın ordusuna sızıp o'nun hakkında malumatlar toplamıştır.Uzun zaman dönmemiştir,buna göre ölmüş bilinmiştir.

Uzun müddet sonra oba'ya dönmüştür ve Kayı obası iki yere ayrılmıştır:Ertuğrul Gazi ve Dündar Bey Söğüt'e,Gündoğdu ile Sungur Tekin ise Ahlat'a göçmüşlerdi.

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2014-2019 tarihleri arasında çekilen türk yapımı "Diriliş Ertuğrul" dizisinde Sezgin Erdemir tarafından canlandırılmıştır.

20 kasım 2019 tarihinde başlayan ve hala devam eden "Kuruluş Osman" dizisinde yine Sezgin erdemir tarafından canlandırılmıştır.

  1. ^ [www.hurriyet.com "Sungur Tekin kimdir&Işte Sungur Tekin'in tarihteki yeri"] |url= değerini kontrol edin (yardım).