Su ayıları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Su ayıları
Waterbear.jpg
Bir tardigradın SEM'de görünüşü.
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Tardigrada
Spallanzani, 1777
Sınıflar

Su ayıları veya tardigratlar (Latince: Tardigrada; tardus yavaş, gradi adımlamak), ince segment ve kutikula bulunduran, 4 çift kısa bacağı olan omurgasız hayvanlar şubesidir. Tatlısularda ve nemli alanlarda yaşarlar. Yaklaşık 1,150 türü bilinmektedir.[1] Tardigradlar, Ecdysozoa üst şubesinin bir parçasıdır. Kambriyen dönemde, 530 milyon yıl önce fosiller bulunan eski bir gruptur.

Vücutları genel görünüşüyle silindir şeklindedir, karın tarafları düzdür, yetişkinken yaklaşık 0,5 mm uzunluğa erişirler. Koni şeklinde uç baş sayılır, ancak gerçek bir baş oluşumu görülmez. Solunum organları yoktur. Ayrı eşeylilerdir. Vücut hücreleri sabittir.

Etimoloji ve keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez Alman zoolog Johann August Ephraim Goeze tarafından 1773'de keşfedildi. Tardigrada adı Latincede "yavaş adım" anlamına gelir ve bu ad hayvana üç yıl sonra İtalyan biyolog Lazzaro Spallanzani tarafından verilmiştir.

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Tardigratlar tatlısularda ve nemli alanlarda yaşamakta olup, yosun ve likenlerde yaygındır ve bitki hücreleri, algler ve küçük omurgasız hayvanlar ile beslenirler. Tardigratlar dünya çapında, Himalayalar (6.000 m'den üzerinde), derin deniz (4.000 m'nin (13.000 ft) altında) ve kutup bölgelerinden Ekvator'a kadar çeşitli bölgelerde yaşamaktadırlar. Genlerinin incelenmesi sonucu, önce tatlı suda ortaya çıkan tardigratların yüksek adaptasyon becerisiyle toprak üzerine de sıçradığı anlaşılmıştır.

Dayanıklılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Tardigratlar bilinen en dayanıklı hayvanlardan biri olup, bilinen diğer yaşam biçimlerine ölümcül olan aşırı koşullara dayanabilmektedirler. 1 K (-458 °F ila -272 °C) ila yaklaşık 420 K (300 °F; 150 °C) arasında değişen sıcaklıklarda hayatta kalabildikleri tespit edilmiştir. Uzay boşluğuna dayanabildiği keşfedilmiştir.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zhang, Z.-Q. (2011). "Animal biodiversity: An introduction to higher-level classification and taxonomic richness"
  2. ^ Bertolani, R.; ve diğerleri. (2004). "Experiences with dormancy in tardigrades". Journal of Limnology. Cilt 63(Suppl 1). ss. 16-25. 
  3. ^ Radiation tolerance in the tardigrade Milnesium tardigradum[ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikispecies-logo.svg
Vikitür'de konuyla ilgili taksonomik bilgiler bulunur: