Struan Sutherland

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Struan Keith Sutherland
Doğum 17 Haziran 1936(1936-06-17)
Sidney, Avustralya
Ölüm 11 Ocak 2002 (65 yaşında)
Vatandaşlığı Avustralya
Milliyeti Avustralyalı
Dalı Toksikoloji, Farmakoloji, İmmünoloji
Çalıştığı yerler Commonwealth Serum Laboratories (1966-1994),
University of Melbourne (1994-1999)
Öğrenim Melbourne Üniversitesi
Önemli başarıları Avustralya huni ağ örümceği ve yılan ısırklarına karşı geliştirdiği antivenomlar ve diğer tedaviler

Struan Sutherland (17 Haziran 1936 –11 Ocak 2002) Avustralyalı tıbbi araştırmacı. Avustralya vahşi yaşamında ısırılan veya sokulan insanlar için geliştirdiği etkili panzehirler ile bilinir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1936'da Sidney'de doğdu ve Bendigo, Victoria'da büyüdü. Melbourne Üniversitesi'nde tıp okudu ve 1960'ta mezun oldu. 1962-1965 yılları arasında Avustralya Kraliyet Donanması'nda hizmet verdi.[1]

CSL'deki yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1966'da Commonwealth Serum Laboratories'e katıldı, kısa bir süre sonra İmmünoloji Araştırmaları'nın başında geçti ve bu görevi 28 yıl boyunca sürdürdü. 1979'un Ocak ayında Christine Sturges adlı genç bir kızın huni ağ örümceğinin ısırması sonucu ölmesi Sutherland'ı bu örümceğin zehirine karşı bir antivenom üretmesi için harekete geçirdi.[2] Daha önce pek çok araştırmacı buna benzer bir antivenom üretmekte başarısız olmuştu ancak Sutherland azimle devam etti. Bundan iki yıl sonra Ocak 1980'de James Culley adlı iki yaşındaki bir çocuk örümcek tarafından ısırıldı ve üç gün sonra da öldü. Bu örümceğin kayda geçmiş on üçüncü kurbanıydı. Aynı yıl daha sonra Sutherland ve ekibi etkili bir antivenom geliştirdiler [1] ve ondan beri huni ağ örümceği ısırıkları sonucu kayda geçmiş herhangi bir ölüm bulunmamaktadır.[3] Antivenom ilk başarısını Sydneyli 49 yaşındaki Gordon Wheatley'e uygulandığında gösterdi. Wheatley hastanedeki iki günlük tedavinin ardından tamamen iyileşmişti.

Sutherland ayrıca yılan ısırığı tedavisi konusunda da bir araştıma yürüttü. Antivenom ve hastane personeline ısırık için uygun tedavi belirleyebilecekleri zehir belirleme kitleri geliştirmek için çalıştı. Ayrıca yılan ve huni ağ örümceği ısırıklarında hastaya zarar veren turnike yerine baskılı sargı tedavisini savundu.[4]

Son yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1994'te CSL özelleştirildi ve antivenom araştırma programı kapatıldı. Sutherland organizasyondan ayrılarak Melbourne Üniversitesi'ne katıldı. Burada Avustralya Zehir Araştırma Birimi'ni kurdu. 1999'da Parkinson hastalığına benzer bir durum olan striatonigral dejenerasyon yüzünden emekli olmak zorunda kaldı. Emekli olduğu dönemde üç kitabın ortak yazarı oldu.[2] Bunlardan "Venomous Creatures of Australia" yayımcısının (Oxford University Press) en çok satan Avustralya kitabı oldu.

Sutherland'in otobiyografisi "A Venomous Life" (Zehirli Bir Yaşam) 1999'da Highland House Publishing tarafından Melbourne'de yayımlandı. O ayrıca hobilerinden biri hakkında "Hydroponics For Everyone" kitabının da yazarıdır.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sutherland üç kez evlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Struan K Sutherland, A Venomous Life: the Autobiography of Professor Struan Sutherland (Melbourne: Hyland House, 1998).
  • Mark Whitaker, Spiderman, Weekend Australian Magazine, 13-14 March 1999.