Stobi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bölgenin haritası

Stobi (Eski Yunanca: Στόβοι) Paeonia'da bulunan eski bir yerleşim, arkeolojik kazı alanı. Makedonlar tarafından fethedilip, bunu izleyen dönemde Roma'nın Makedonya Eyaleti'nin başkentliğini üstlenmiş şehirdir.[1] Stobi gerek Roma'nın, gerekse hristiyan Bizans'ın askeri, idari ve kentsel merkezlerinden biri olmuştur.

Stobi bugün Kuzey Makedonya sınırları içerisinde, başkent Üsküp'ten yaklaşık 80 km, Makedon-Yunan sınırından yaklaşık 85 km uzaklıkta bulunur.

Şehrin tarihsel gelişimi MÖ 7 ve 6. yüzyıllara kadar uzanır. Bu tarihlerde Stobi küçük bir Paeonia yerleşimidir. MÖ 2. yüzyılda özellikle Makedon kralı II. Filip zamanında şehir büyüme göstermiştir. Makedonya bölgesi Roma kontrolü altına girdiği dönemlerde bir ticaret merkezi haline geldi. İmparator Augustus zamanında Stobi "oppidum civium romanorum" olarak biliniyordu. Ancak sonraları "municipium" seviyesine yükseltildi. Makedonya bölgesinde bulunan MS 73 ve 217 yılları arasında kendi sikkelerini basan tek arkeolojik yerleşimdir.

Stobi'de bulunan bazilikanın vaftizhanesi.

Hristiyanlığın bir devlet dini hale geldiği dönemde Stobi dini bir merkez haline geldi. Piskoposlara ait olduğu düşünülen kiliselerin yanlarında konuşlanmış arkeolojik kalıntılar bunu kanıtlamaktadır.  6. yüzyılın sonlarına doğru şehir terkedildi. Stobi şehrinin keşfi 1861 yılında Fransız kâşif Leon Heuzey tarafından yapıldı.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ A Companion to Ancient Macedonia, By Joseph Roisman and Ian Worthington, p. 549

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]