Step Cephesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Step Cephesi
Ülke SSCB
Bağlılık Kızıl Ordu
BüyüklükCephe

Step Cephesi (Rusça: Степной фронт), II. Dünya Savaşı sırasında Doğu Cephesi'nde, Kızıl Ordu'ya bağlı bir askeri teşkildir. 20 Ekim 1943 tarihinden itibaren 2. Ukrayna Cephesi olarak adlandırıldı. Buradaki cephe kavramı, alışılmış cephe kavramından farklı bir anlam taşır. Sovyet askeri terminolojisinde cephe, her ne kadar coğrafi yönden belirlenmiş bir bölge kavramını da içeriyorsa da operatif bir organizasyonu ifade eder.

Step Cephesi'nin kuruluşu, Kursk Savaşı öncesinde, Sovyet 1943 yılı yaz genel taarruzlarının planlanması aşamasında gündeme gelmişti. O sıralarda Stavka, Alman genel taarruzunun Kursk çıkıntısını hedef alacağı konusunda kuşku duymuyordu. Her ne kadar General Jukov ve onunla aynı görüşü paylaşan üst rütbeli subaylar, Alman taarruzunun Kursk çıkıntısında karşılanmasından yana olsalar da, pek çok Kızıl Ordu generali, taarruzdan yanaydı. Yine de savunmada kalmaya karar verildi. Savunma ve ardından düşünülen genel taarruz planı hazırlanırken operatif ve stratejik ihtiyatlar konusu da gündeme alınmış ve Step Cephesi'nin kurulması kararlaştırılmıştı. Bu karar 12 Nisan 1943 tarihinde Stalin, Jukov, Vasileskiy ve Antonov da hazır bulunduğu toplantıda alınmıştır. Hemen ertesinde Step Cephesi'nin organizasyonuna başlandı.

Sovyet Yüksek Komutanlığı (Stavka), Kursk çıkıntısında üç kademeli bir plan kabul etmişti.İlk aşamada inatçı bir savunmayla saldıran Alman birliklerini yıpratmak, ikinci aşamada genel bir karşı taarruza geçmek ve üçüncü aşamada ise bu karşı taarruzları derin hedefli olarak sürdürmek. Step Cephesi esasen Yüksek Karargâh ihtiyatı olarak kurulmuştu ve Stavka ondan ikili görev bekliyordu. Alman taarruzu sırasında cephenin yarılması halinde, ilerleyen Alman kuvvetlerini durdurmak ve planlanan karşı taarruz için ileri yanaşarak cephe kuvvetlerini desteklemek.

9 Temmuz 1943 tarihinde 27., 47., 53. ve 5. Hava Ordusu'ndan oluşan Step Askerî Bölgesi (okrug)'nin adı Step Cephesi olarak değiştirildi ve ardından 4., 5., 7. muhafız orduları, 37., 46., 57., 69. orduları ve 5. Muhafız Tank Ordusu ile takviye edildi.

Stavka'nın 16 Ekim 1943 tarihli emriyle 20 Ekim 1943'te 2. Ukrayna Cephesi olarak değiştirildi.

Komutan[değiştir | kaynağı değiştir]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]