Steatoda nobilis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Steatoda nobilis
erkek (üstteki) dişi (alttaki)
erkek (üstteki) dişi (alttaki)
Pregnant Steatoda nobilis.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst alem: Eukaryota (Ökaryotlar)
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Alt alem: Eumetazoa (Gerçek dokulular)
Şube: Arthropoda (Eklem bacaklılar)
Alt şube: Chelicerata (Keliserliler)
Sınıf: Arachnida (Örümceğimsiler)
Takım: Araneida
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: Lycosoidea
Familya: Theridiidae
Cins: Steatoda
Tür: S. nobilis
Binominal adı
Steatoda nobilis
(Thorell, 1875)
Distribution.steatoda.nobilis.1.png
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Steatoda nobilis ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Steatoda nobilis ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Steatoda nobilis, Theridiidae familyasından Kanarya Adaları'nda endemik iken sonraları muz ithalatıyla yayılıp İrlanda, Britanya, Portekiz, İspanya, Fransa ve Türkiye'de de yaşamaya başlayan bir örümcek türü. İnsanlara saldırması nadir olsa da ısırığı acı vericidir ve bu yüzden İngilizcede «yalancı karadul» (false widow) adıyla anılır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1875 yılında İsveçli araknolog Tamerlan Thorell (1830-1901) tarafından Lithyphantes nobilis adıyla tanımlanan tür 1993 yılında Roberts tarafından Steatoda nobilis adıyla revize edilmiştir.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişi 9–14 mm, erkek 8–11 mm boyundadır. Epijen çukur geniş septumludur. Prosoma koyu ışınsı çizgili koyu kızıl kahverengidir. Bacaklar açık sarı kahverengidir. Tibia distali diğer bacaklardan daha koyu renktedir. Opisthosoma dişilerde beyazımsı çizgili mor kahverengi, erkeklerde 4 büyük kırmızımsı benekli olup folium koyu mor, bej ve beyazdır[1].

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Britanya'da ana yaşam alanları ev çevresidir ve nadiren de olsa kapalı odalara girer. Ergin erkeklerine yazın ve sonbaharda rastlanırken, dişileri büüyk olasılıkla bütün yıl görülür[2].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanarya Adaları'nda endemik iken sonraları muz ithalatıyla yayılıp İrlanda, Britanya, Portekiz, İspanya, Fransa ve Türkiye'de[1] de yaşamaya başlamıştır. Madeira'da da bulunur[3]. İngiltere'ye yayılışı 1870 yılında Kanarya adalarından gelen muzların Torquay kasabasına girişiyle başlamıştır[4]. Günümüzde Britanya'da güney İngiltere kıyılarında Devon'dan Essex'e kadar uzanan alanda görülür[2]

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki[5] 8 türünden biridir.

Tehlikesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Saldırgan değildir. Genellikle ördüğü ağ parmakla bozulduğunda kaçmaya çalışır ve nadiren ancak sıkıştırıldığını hissettiği anda savunma içgüdüsüyle ısırır. ısırığı acı verici olsa da uzun süreli değildir. Buna rağmen sırığı tıbbi öneme sahiptir. Steatoda cinsinden örümceklerin ısırığı «steatodizm» denilen semptomlar oluşturur. Bu semptomlar, hararet ve genel kırıklık/kırgınlık ile birlikte ısırık çevresinde oluşan şiddetli ağrıdır[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]