Sprey boya sanatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir Sprey Boya Sanatı örneği

Sprey Boya Sanatı son zamanlarda gelişen ve oldukça yaygınlaşan bir boya sanatıdır. Bildiğimiz Graffiti sanatı gibi bina duvarlarında icra edilmez, daha geleneksel olan kâğıtlar üzerine uygulanır. Genellikle sokak ressamlarının şehir meydanlarında bağdaş kurup icra ettikleri bu boyama sanatında, geleneksel boyama fırçaları kullanılmadan sadece sprey boya ve bilumum olağan dışı gereçle (gazete, dergi kağıdı, tencere kapağı … gibi), sürreal (gerçek üstü) manzaralar, gezegenler, kuyruklu yıldızlar, piramitler ve şehir siluetleri çok kolayca yaratılabilir.

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 1980′lerin başında, Meksika’da mütevazı bir şekilde başlayan bu sanat, daha sonra tüm dünyaya hızla yayıldı ve sokak sanatçıları tarafından birçok metropol de gösteri şeklinde icra edilmeye başlandı. İlk olarak Ruben Sadot Fernandez, kendi resim atölyesinin önünde deneysel olarak bu tekniği halka açık uygulamaya başladı. Daha sonra aldığı yoğun ilgiden dolayı, tezgâhını 1982′de La Zona Rosa ’nın sokaklarına taşıyıp daha büyük kalabalıklar çekmeye başladı. O dönemlerde Sadot, etrafı onlarca çeşit renkteki sprey boyayla çevrilmiş vaziyette lotus posizyonunda oturup, beyaz kâğıt üzerine insan suretleri, yüzler ve doğa manzaraları yaratıyordu; üstelik bunları yaratırken tek bir fırça darbesi bile vurmuyordu. Ayrıca bu sanatını kalabalık önünde sergilerken, arka planda çaldığı çeşitli türlerde müziklerle gösteri tandansını da unutmuyordu. Sadot aslında birçok geleneksel sanat dalında uğraş vermiş olan bir sanatçı, ama ortaya koyduğu bu teknik onu gerçek bir üne kavuşturdu, ve ondan sonra dünya genelinde birçok sanatçı onun tarzını benimsedi.

Gereçler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sprey boya.
  • Spatula.
  • Magazin ya da gazete yaprakları.
  • Yuvarlak kalıplar: Genellikle tencere kapağı gibi şeyler kullanılır.
  • Havlu kâğıt, sünger, düz kenar kalıbı vb. Kısacası, geleneksel resim sanatından kullanılanların haricinde herhangi bir araç gereçle bu sanat icra edilebilir.
  • Gaz maskesi: Ana boya maddesi sprey boya olduğu için, gazları çok fazla solumak ressama zarar verebilir. O nedenle bu sanat icra edilirken gaz maskesi takılması önemle tavsiye edilir.

Yapılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimlerin bitmiş haline baktığımızda sanki bunları yaratmak için çok büyük zaman ve emek harcandığı hissi alınabilir. Ama aslında bir resmin baştan sona yapılması 3 ila 10 dakika arası sürüyor, ve içerdiği gezegen, piramit ya da şehir siluetleri gibi objeler oldukça pratik ve kolay şekilde oluşturuluyor. Mesela gezegen yapılırken basitçe bir tencere kapağına benzer bir yuvarlak kalıp kullanılıyor. Önce gezegenin ana renkleri sprey boya ile kâğıt yüzeyine sıkılıyor, daha sonra sıkılan boya üstüne bir dergi sayfası yapıştırıp çıkartılarak bir “doku” elde ediliyor. Arzuya göre bir kenara siyah sprey sıkarak gölge efekti yaratılabilir (Gezegenler böylece hilal şeklinde görülür). Sonra o “doku” üzerine tencere kapağı gibi yuvarlak bir kapak kapatılıyor, ve gezegenin arka planı için gerekli renkler spreyle sıkılıyor. Daha sonra kapağı kaldırdığımızda gezegenimiz net bir biçimde ortaya çıkıyor. Aynı mantıkla piramitler dikdörtgen (ya da kare) kâğıt kullanılarak yapılıyor. Şehir siluetleri içinse basitçe spatula kullanılıyor. Dağlar içinse sprey boya sıkılmış yüzeye buruşturulmuş dergi kağıdı uygulanıyor. Kuyruklu yıldızlar ve diğer ışık efektleri ise kâğıt ya da kartonların açılı şekilde tutulup beyaz sprey boyanın istenilen şekilde boya püskürtülmesiyle oluşturuluyor. Resimlerin nasıl yaratıldığını görsel izlemek isterseniz, Youtube’de “Spraynt Art” diye aratmanız yeterli. Aşağıdaki linklerde, belli başlı birkaç örneğine bakabilirsiniz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]