Sosyografi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sosyografi, toplum, toplumun alt bölümleri ve toplumsal olaylar hakkında gerekli olan akademik çalışmalar için yazılan yazılardır. Sosyografi terimi 1913 yılında Hollandalı sosyolog Sebald Rudolf Steinmetz tarafından ortaya atıldı.[1]

Sosyografi, toplumlardaki gündelik hayatı kaleme alan roman bölümleri gibi olabileceği gibi daha yalın bir anlatımı ve gelişigüzel yazılmış notlar olarak da karşımıza çıkabilir. Şu an da basılı halde sosyolojiye katkı sunmaya devam eden çalışmaların büyük bir kısmı toplumun alt evreleri olarak; etnik yapı, mahalle olgusu, coğrafi gruplaşmalar gibi birçok farklı konuya odaklanmaktadır.

Patrick Geddes
Tam adıPatrick Geddes
Doğumu2 Ekim 1854
Aberdeenshire, İskoçya
Ölümü17 Nisan 1932 (77 yaşında)
Montpellier, Fransa

Alan kapsamındaki fikir ayrılıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Patrick Geddes ve bazı sosyograflar, sosyografinin sadece sosyolo ve coğrafya temelli çalışmalarında daha doğru sonuca ulaşıldığını iddia etmektedir.[2] Ancak bunun, toplumun alt evrelerini incelerken coğrafi kapsam dışında kalan kısımlar için doğru bilgiye ulaştıracağı hala belirsizdir.

Günümüzde sosyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyografi, son yıllarda yazarların kaleme aldığı ve sıkça dile getirdiği ırk, kültür, toplum gibi konular sayesinde bir hayli önem kazanmıştır. Akademik çalışma için yazılmamış olsa bile, sosyografiler belirli bir kültürün, toplumun veya birçok konunun geçerli bir açıklaması olarak kabul edilir.

Günümüzde birçok üniversitede bulunan sosyal bilimler bölümleri, sosyografiyi edebiyat, sosyoloji, ekonomi, kültür politikası ile uyum için de çalışan bir disiplin olarak kabul etmektedir.[3][4]

Bazı sosyografik eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jongerden, Joost (19 Ekim 2020). "75th Anniversary: 5) Sociology as Sociography". Rural Sociology Wageningen University (İngilizce). 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2021. 
  2. ^ John Clark, "A Social Ecology" 26 Ekim 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (2000)
  3. ^ "History and tradition". Instytut Socjologii (Lehçe). 23 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2021. 
  4. ^ "Department of Sociology". fphil.uniba.sk (İngilizce). 8 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2021.