Soner Özbilen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Soner Özbilen
Doğum

1947 (71 yaşında)

Boğazlıyan, Yozgat, Türkiye Türkiye
Köken Kosova Muhaciri
Tarzlar Türk Halk Müziği
Meslekler Sanatçı, koro şefi
Çalgılar Saz
Etkin yılları 1966 - günümüz
Müzik şirketi TRT

Soner Özbilen (d. 1947, Yozgat Boğazlıyan), TRT İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği sanatçısı, koro şefi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova muhaciri bir ailenin oğlu olarak 1947 yılında Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu Boğazlıyan'da, liseyi İstanbul Pendik Lisesi'nde tamamladı. Ardından İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne devam etti. Müziğe olan ilgisi orta öğrenimi sırasında öğrenci korolarında başladı. Bir süre Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Aksaray Musiki Derneği'ne devam ederek Orhan Dağlı, Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi ve Yücel Paşmakçı'nın öğrencisi oldu.

Sanat Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1966 yılında TRT'nin açmış olduğu THM Ses Sanatçılığı sınavını kazanarak Stajyer Sanatçı oldu. 3 yıl süren stajyerlik döneminde Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi, Halil Bedii Yönetken ve Ahmet Kutsi Tecer gibi üstadlar ile çalıştı. 1969 yılında stajyerliği sona erdi ve TRT İstanbul Radyosu THM Ses Sanatçılığı kadrosuna asaleten atandı. Nida Tüfekçi (Yozgatlı), Ahmet Gazi Ayhan (Kayserili), Hacı Taşan (Keskinli), Refik Başaran (Ürgüplü), Çekiç Ali (Kırşehirli) ve Muharrem Ertaş (Kırşehirli) gibi usta halk sanatçılarının tavır ve üslupları üzerine çalışarak kendi üslubunu geliştiren Soner Özbilen, çalışmalarını son on beş yıldır da Rumeli Türküleri üzerine yoğunlaştırdı.

Soner Özbilen, Ohri-Makedonya, Dijon-Fransa, Barselona-İspanya, Yugoslavya, Kosova, Almanya, İsviçre, Rusya, Libya ve Finlandiya'da yapılan otantik müzik ve folklor festivallerine katıldı. Ayrıca Türkiye'nin pek çok yöresinde yapılan festivallerde konserler verdi. Başta Orta Anadolu ve Rumeli olmak üzere, Türkiye'nin çeşitli yörelerinden birçok türkü derleyerek Türk Halk Müziği Repertuarı'na kazandıran Soner Özbilen, halen TRT İstanbul Radyosu THM Ses Sanatçılığı ve Koro Şefliği görevini sürdürmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]