Son of a Gun (I Betcha Think This Song Is About You)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Son of a Gun (I Betcha Think This Song Is About You)
Janet Jackson single
Yayımlanma 4 Aralık 2001
Format CD & DVD & Kaset
Tarz R&B, hip hop
Süre 5:56
Şirket Virgin
Yazar Janet Jackson, Jimmy Jam ve Terry Lewis, Carly Simon
Yapımcı Jimmy Jam ve Terry Lewis
Janet Jackson single kronolojisi
)
"Someone to Call My Lover"
((2001))
"Son of a Gun (I Betcha Think This Song Is About You)" "Come on Get Up"
((2002)
Ses Örneği

Son of a Gun (I Betcha Think This Song Is About You), Amerikan R&B şarkıcısı Janet Jackson'ın 2001 çıkışlı All for You'dan çıkan dördüncü şarkısıdır. Şarkıda P. Diddy ve Missy Elliott da yer almaktadır.

"Son of a Gun (I Betcha Think This Song Is About You)" parçasının albüm versiyonu, müzik eleştirmenlerinden karışık eleştiriler aldı; bazıları albümden bir unsur olarak nitelendirirken, diğerleri Simon'ın repini eleştirdi. Remix versiyon da eleştirmenlerden karışık tepkiler aldı.

Şarkı, ABD Billboard Hot 100 listesinde 28 numaraya ulaştı ve Jackson'ın 1983 yılından bu yana listelerde yer alan en düşük teklisi oldu ve ayrıca Virgin'in, şirketin mali zorlukları nedeniyle 'All For You' için promosyon kampanyasını aniden sona erdirmesi nedeniyle dünya çapında alt sıralara ulaştı. Onunla birlikte Francis Lawrence tarafından yönetilen müzik videosunda Jackson, Los Angeles'taki Millennium Biltmore Hotel'de bir adamı takip ederken betimleniyordu.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Carly Simon ve Missy Elliott'ın da eşlik ettiği "Son of a Gun (I Betcha Think This Song Is About You)"da yine Carly Simon'ın "You're So Vain" adlı şarkısından örnekler bulunmaktadır. Şarkıda ayrıca Carly Simon tarafından fazladan eklenmiş vokaller yer almaktadır.

Şarkı ABD listelerinde yirmi sekiz numarayı geçememiştir. Ancak İngiltere Belçika ve Danimarka'da ilk yirmide yer almıştır. Janet Jackson, bu şarkıdan başlayarak, yedi yıl sonraki 2008 hiti "Feedback"in çıkmasına kadar ABD listelerinde ilk yirmide yer alamamıştır.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste (2001) Tepe
noktası
Avustralya Avustralya 20
Almanya Almanya 69
İrlanda İrlanda 21
İtalya İtalya 36
Birleşik Krallık İngiltere 13
Birleşik Krallık İngiltere R&B 2
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Hot 100 28
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 26
Belçika Belçika Ultratop 50 20
Belçika Belçika 25
Danimarka Danimarka 19
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 49
İsveç İsveç 48
İsviçre İsviçre 56
Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler 23
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Dance Club Songs 7
Amerika Birleşik Devletleri ABD ARC Weekly Top 40 11

Müzik videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Videoda gösterilen Biltmore Hotel'in koridorlarından biri "Son of a Gun (I Betcha Think This Song Is About You)"ın müzik videosunda kullanılan şarkının 'The Original Flyte Tyme Remix'iyle Francis Lawrence tarafından yönetildi. Los Angeles şehir merkezindeki Millennium Biltmore Hotel'de çekildi. Videoda Jackson, terk edilmiş bir otelde bir adamı (Jerell Scott oynadı) takip ediyor.[1]

Elliott ve tuvaletten tasarlananlar da dahil olmak üzere bir zombi lejyonunu çağırır. Jackson ayrıca bir örümcek yerken, su sürahilerini beyzbol sopasıyla parçalayarak ve telekinetik güçleri kullanan adama alay ederken görülür. Simon, müzik videosunda görünmemekte. P. Diddy, remix için de bir video yayınlandı ve The Original Flyte Tyme Remix'in bazı bölümlerinde P. Diddy'nin göründüğü aynı görüntüleri kullanıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Moreno, Andrew (Ekim 2008). "Jerell Scott". De Novo Magazine. 9 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2014.