Solanum aculeastrum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Solanum aculeastrum
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Klad Angiosperms (Kapalı tohumlular)
Klad Eudicots (İki çenekliler)
Klad Asterids
Takım: Solanales
Familya: Solanaceae (Patlıcangiller)
Cins: Solanum
Tür: Solanum aculeastrum
Dunal

Solanum aculeastrum, genellikle soda elması, soda elması itüzümü, keçi elması veya zehirli elma olarak bilinir. Afrika'dan zehirli bir itüzümü türüdür ve gerçek elmalarla ilgisi yoktur.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Geniş bir toprak, arazi ve iklim koşulları yelpazesinde, Güney Afrika'dan tropikal Afrika nın güneyine kadar olan bölgeye özgü bir çalı veya küçük ağaçtır. Çok dallıdır ve çok sayıda keskin, çengelli, kahverengi dikenler ile 1–5 m yüksekliğe ulaşır. Eylül'den Temmuz'a kadar çiçek açar (Güney Afrika'da), Kasım'dan Mart'a kadar zirve yapar. Yumurtalığı çevreleyen yaprakları beyaz-soluk menekşe rengindedir. Meyveler nisandan ocak ayına kadar çıkar, haziran ve kasım aylarında zirve yapar. Bu pürüzsüz, yuvarlak meyveler 6 cm çapındadır ve olgunlaştıkça yeşilden sarıya döner. Bu meyveler yüksek düzeyde zehirli bir alkaloid olan solanin içerir.

Kullanımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoğun büyümesi ve dikenli yapısı nedeniyle soda elması, çiftlik hayvanlarını barındırmak için bir çit ve canlı bariyer olarak kullanılır. Saponin içeriği yüksek olduğu için genellikle sabun yerine kullanılır. Geleneksel Zulu uygulamaları, bitkisel tıpta taze, haşlanmış veya kömürleşmiş meyveleri kanser, diş ağrısı ve saçkıran gibi çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]