Soğukpınar, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Soğukpınar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 496
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81000

Soğukpınar, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy muhacirlerden (macir) oluşmaktadır. Zamanla diğer bölgelerden de köye yerleşenler olmuştur. Köyün eski adı "Kralpınar"dır. Bulgaristan'dan göç ederek gelen muhacirler Bulgaristan'daki köylerinin adını da getirerek köyün adını Kralpınar koymuşlardır. Daha sonra "Değirmenbaşı Köyü" olmuştur. Köy bu ismini, köyün merkezinde bulunan "Durdu Veli" ye ait olan su ile çalışan değirmenden almıştır. Değirmen şu anda kullanılmamaktadır. Köyde şu anda Necati Yılmaz isimli bir kişinin işlettiği elektrikle çalışan bir değirmen bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce'nin doğusunda yer alan Soğukpınar Köyü, Düzce merkeze 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca Yeni Kent olarak adlandırılan ve büyük bir nüfus yoğunluğuna sahip olan kalıcı konutlara yakınlığı köye ayrı bir konum katmaktadır. Dedeler, Gündolaması, Yahyalar, Hacıaliler, Dereli ve Akpınar köyleriyle komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 678
2000 496
1997 656

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi ilk zamanlarda tarıma dayalı olsa da, hızlı nüfus artışı, arazilerin parçalanarak bölünmesine neden olmuştur. Bu da maliyetleri yükselterek halkı tarımdan uzaklaştırmıştır. Tavukçuluk belli bir süre köyün geçim kaynağını oluştursa da kooperatifleşme olamadığından şu an yapılamamaktadır. Organize sanayi bölgelerinin oluşturulmasıyla halk fabrikalara yönelmiştir. Bunun yanında köyün Düzce'ye yakın olması nedeniyle birçok kişi devlet memuriyetlerini sürdürmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Ayrıca taşımalı eğitim de yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ulaşım belediye otobüsleri ile 10 numaralı otobüs ile yapılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]