Nalbantoğlu, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Nalbantoğlu
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 621
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0380
İl plaka kodu
Posta kodu 81000
İnternet sitesi: [2]

Nalbantoğlu, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

. KÖY 1301 yılında Orhan Bey tarafından kurulmuştur ve Osmanlı döneminde han ve at değişim yeri olarak hizmet vermiştir. Orhan Bey çıktığı sefer sonucu en gözde subaylarından olan NALBANT CABBAR'ın burada kalmasını ister ve burada kalarak askerlere önderlik yapar, düşmandan korur boş vakitlerinde de atların nallarını çakar askerlerle dini sohbette bulunur daha sonra orada şehit düşmesi ile türbesinin şehit düştüğü yere yapılması sonucu yanına da yapılan bir eski (ORHAN GAZİ)CAMİSİ ile halkın etrafında toplanması sağlanarak köyünde temelleri atılmış oldu. Köy Osmanlıdan bu yana örf ve adetlerni kaybetmeden devam etmiştir. Köyde bulunan şimdiki adıyla eski cuma camisi bulunmaktadır yanında yatan (NALBANT CABAR)Türbesinde hersene geleneksel olan 8 yıldanberi yapılan türbede (TEMMUZ)ayının son haftaları mevlüdü şerif okutulur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köy örnek köylerden birsi olup tarihin başından beri başlık parası hiçbir zaman olmamış kış mevsimi yaklaşırken imece usulü yufka yapımı,tarhana yapımı,ev makarnası yapım,erişte yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce merkezine 6 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013

2007

1000

950

2000 630
1997 704

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi: kalıcı konutların yapımına kadar hayvancılık vardı şu an itibarıyla konutların içinde kalan köy.ev ihtiyacını karşılayacak kadar bahçecilik, ve fabrikalarda çalışmaya yönelmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]