Sizinkiler - Çatlak Yumurtalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Çatlak Yumurtalar
Catlak yumurtalar logo.png
Format Çizgi Dizi
Proje tasarımcısı Salih Memecan
Geliştiren RAATSIZ
Senarist Salih Memecan
Alp Türkbiner
Baran Güler
Erge Özcan
Yönetmen Yücel Çavdar
İsmail Günbay
Diren Ayhan
Tema müziği bestecisi Kamil Yerge
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 26 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Mart Ajans
Yayın bilgileri
Kanal TRT Çocuk
Yayın tarihi 31 Aralık 2012
Kronoloji
İlişkili programlar Limon ile Zeytin

Çatlak Yumurtalar, Salih Memecan'ın tasarladığı Limon ile Zeytin karikatürünün televizyona uyarlanmış versiyonudur. İki yakın arkadaş Limon ile Zeytin'in başından geçen olayları konu alır. 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren Netflix[1]'te yayınlanmaya başlanmıştır.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Her bölümde bir sorunla karşılaşan ve bunun aracılığıyla kendilerine yeni görevler edinen Limon ile Zeytin, zengin hayal güçleri sayesinde kılıktan kılığa girerek bu görevleri yerine getirmeye çabalar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Limon - Ailenin sevimli üyesi Limon, çok neşeli, bazen sakar, azıcık hayalperest, çok marifetli ama biraz tembel. Yemek yemeyi hiç sevmiyor, özellikle de bamya dan nefret ediyor. En iyi arkadaşı Zeytin.
 • Zeytin - Macera düşkünü Zeytin, çok sevimli, çoğunlukla haylaz, biraz gürültücü, bazen huysuz ama her zaman sürprizlerle dolu. Ders çalışmayı hiç sevmiyor. En büyük eğlencesi Limon’a çeşitli şakalar yapmak.
 • Çıtçıt - On parmağında on marifet Çıtçıt Hanım evin her şeyi. Çok hamarat, biraz otoriter, yeri geldiğinde iyimser, fazlaca romantik ve her zaman mükemmel bir anne. En büyük takıntısı kilosu, en sevdiği şey inci kolyesi.
 • Babişko - Evin direği Babişko rahatına ve uykusuna düşkün, eğlenceye hazır, bazen romantik, azıcık unutkan ama ailesine çok düşkün. Spor yapmayı sevmiyor, gazete okumak en büyük zevki.
 • Proto - Atik, tetik, çevik Proto, her zaman, her yerde, her işte.
 • Öğretmen - İdealist ve sevgi doludur. Mesleğini çok ciddiye alır ve en büyük amacı çocuklara elinden geldiğince çok şey öğretmektir.
 • Edon - Sınıfa yeni gelen çocuk. Sınıfın en yakışıklı çocuğu. Bütün kızlar ona aşık. Kızlarla hiç ilgilenmiyormuş gibi yapıyor ama aslında hepsi tarafından beğenilmek çok hoşuna gidiyor. Çok atletik ve sportmen biri. En sevdiği şey arabalar. Büyüyünce araba yarışçısı olmak istiyor.
 • Akide - Çok güzel bir sesi var. Tenefüslerde kendi kendine şarkı söylüyor. En sevdiği ders müzik dersi. Büyüyünce şarkıcı olmak istiyor.
 • Akönpokön - Sınıfın en çalışkan öğrencisi. Kitap okumayı ve ders çalışmayı çok seviyor. En sevdiği şey belgesel izlemek. Büyüyünce bilim adamı olmak istiyor.
 • İzo - Sınıfın en yaramazı. Çok hareketli ve afacan bir çocuk. Ders çalışmayı sevmiyor. Sokakta top oynamaya bayılıyor. Büyüyünce futbolcu olmak istiyor.
 • Gakguk - Sınıfın en saf çocuğu. Kim ne derse inanıyor. En sevdiği mevsim yaz ve en çok sevdiği şey plajda olmak. Yüzmeyi ve kumdan kale yapmayı çok seviyor. Büyüyünce bir sahil kasabasında yaşayıp balıkçı olmak istiyor.
 • Oso - Diyabet hastası. Her şeyin en doğrusunu kendisinin bildiğini düşünüyor. Çok konuşuyor ve her konuda fikrini söylüyor. Büyüyünce çok zengin bir iş adamı olmak istiyor.
 • Mihni - Sınıfın en iyi kalpli çocuğu. Çok yardımsever. Bir böceği bile incitemez. Haksızlığa tahammülü yok. Sınıfta kavga çıktığı zaman hemen duruma müdahale ediyor. Büyüyünce polis olmak istiyor.
 • Mo - Sınıfın en korkak çocuğu. Sivrisinekten bile ödü kopuyor. Bu yüzden teneffüste bahçeye bile çıkmıyor. Derslerinde başarılı. En sevdiği şey resim yapmak. Büyüyünce ressam olmak istiyor.
 • Gülbo - Sınıfın en obur kız çocuğu. En sevdiği şey hamburger yemek. Spor yapmaktan hiç hoşlanmıyor. Annesini yemek yaparken izlemeye bayılıyor. Büyüyünce kendi restaurantını açmak istiyor.
 • Anini - Sınıfın en sevilen kızı. Çok akıllı ama inek bir öğrenci değil. Bıcır bıcır konuşuyor, herkesle iyi geçiniyor. Müzik dinlemek en sevdiği şey. Büyüyünce politikacı olmak istiyor.
 • Usi - Büyümüş de küçülmüş bir kız. Çok bilmiş. Ama antipatik değil. En sevdiği şey bebekleriyle evcilik oynamak. Annesini taklit etmeyi çok seviyor. Büyüyünce anne olmak istiyor.
 • Kleo - Moda düşkünü bir kız. En sevdiği şey alışveriş yapmak ve moda dergilerini okumak. Makyaj yapmaya ve süslenmeye bayılıyor. Büyüyünce aktris olmak istiyor.
 • Suşi - Sınıfa sonradan gelen bir öğrenci. Türk ama yurtdışında yaşamış. Türkçesi biraz bozuk. Çok güzel bir kız. En sevdiği şey dans etmek ve bale yapmak. Büyüyünce balerin olmak istiyor.
 • Neyney - Sınıfın en ukala çocuğu. Hazırcevap. Herkesin söylediğinin aksini iddia edebiliyor. Söz kavgası çıkarmaya bayılıyor. Büyüyünce avukat olmak istiyor.
 • Çıtrpıtr - Sınıfın en çıtkırıldım ve narin kızı. Kısık sesle konuşuyor, kavga edenlerden hiç hoşlanmıyor. Çok kolay ağlıyor, çok kolay küsüyor. Bu yüzden birçok çocuk onunla dalga geçiyor. Büyüyünce yazar olmak istiyor.
 • Miri - Sınıfın en çalışkan kız öğrencisi. En iyi arkadaşı Akönpokön. Birlikte ders çalışmaktan hoşlanıyorlar. Biraz uyuz bir kız. Herkesi eleştiriyor. En sevdiği şey ansiklopedi okumak. Büyüyünce doktor olmak istiyor.
 • Zifr - Kızlarla pek geçinemiyor. Bebeklerle oynamak yerine erkeklerle futbol oynamayı tercih ediyor. En iyi arkadaşları hep erkek. En sevdiği şey aksiyon ve macera filmleri izlemek. Büyüyünce TV programcısı olmak istiyor.

Bölüm Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

TRT Çocuk kanalında yayınlanan 5 dakikalık 28 bölüm.

Limon ile Zeytin karşılaştıkları sorunları Çatlak Yumurtalar ekibi haline dönüşerek çözmeye çalışırlar. Ancak her defasında Proto engeline takılırlar. Yaratıcı yöntemlerle Proto'yu yenmeye çalışırlar.
Bölüm Adı Yayın Tarihi Bölüm Açıklama
Arka Kapı 31 Aralık 2012 1 Limon ile Zeytin en sevdikleri yazarın imza gününe giderler.  Kapıda uzun bir kuyruk vardır. Özel güvenlik Proto, içeride sadece bir kişilik yer kaldığını söyler.
Cımtıstak 01 Ocak 2013 2 Limon ile Zeytin müzik aleti çalmayı öğrenmek istemektedir. Babişko onları Proto’nun müzik dükkanına götürür. 
Çıtçıt Hanım'ın Kurabiyeleri 02 Ocak 2013 3 Çıtçıt Hanım çok lezzetli kurabiyeler yapmaktadır. Bir gün bu hobisini işe dönüştürmeye karar verir. Kendisine yardımcı olarak da Limon ile Zeytin’i seçer.
Dikkat Öğretmen 03 Ocak 2013 4 Okul çıkışında Limon’lara gitmek istediğini söyleyen öğretmenin, Çıtçıt Hanım’a anlatacağı bir konu vardır. Yaramazlık yaptıkları için cezalandırılacaklarını düşünen Limon ile Zeytin, öğretmenin eve gitmesini engellemek isterler.
Define Peşinde 04 Ocak 2013 5 Öğretmen ertesi gün matematik dersinden sözlü yapacağını söyler. Ders bitiminde de Limon ile Zeytin’e bir define haritası verir. Bakalım Çatlak Yumurtalar hem defineyi bulup hem de sözlüye çalışabilecekler mi?
Gitti Elektrik 07 Ocak 2013 6 Limon’ların evinde elektrikler kesilir. Arıza giderilene kadar tüm aile bowling oynamaya karar verir. Babişko ve Çıtçıt Hanım’a karşı Limon ile Zeytin!
Gizemli Hayvan 08 Ocak 2013 7 Limon ile Zeytin ormana kamp yapmaya giderler. Proto’nun ormandaki gizemli bir hayvana zarar verdiğini düşünürler ve onu kurtarmaya karar verirler.
Gizemli Tıkırtı 09 Ocak 2013 8 Limon ile Zeytin, yatma vaktini çoktan geçirmişlerdir. Telefonla konuşurlarken, Limon alt kattan bir tıkırtı duyar. Bunun üzerine Zeytin koşarak Limon’un yanına gelir. Bakalım Çatlak Yumurtalar bu gizemli tıkırtının sırrını çözebilecekler mi?
Havuz Problemi 10 Ocak 2013 9 Limon ile Zeytin tatile giderler. En çok yapmak istedikleri şey havuza girmektir. Ancak önlerinde küçük (!) bir engel vardır: Cankurtaran Proto!
Küçük Koçlar 11 Ocak 2013 10 Okulda basketbol seçmeleri vardır. Limon ile Zeytin, takıma girebilmek için isimlerini yazdırırlar. Bakalım Çatlak Yumurtalar seçmeleri kazanıp, basketbol takımına seçilebilecekler mi?
Küçük Korsanlar 14 Ocak 2013 11 Limon ile Zeytin evde top oynarlarken Babişko’nun antika gemi maketini kırarlar. Babişko bu işe çok üzülür. Çatlak Yumurtalar Babişko’nun gönlünü almaya çalışırlar.
Olmak Ya da Olmamak 15 Ocak 2013 12 Limon ile Zeytin, Proto’nun oyununu izlemeye giderler. Artık en büyük hayalleri onun gibi ünlü bir tiyatro oyuncusu olmaktır! Peki ama nasıl? Tabii ki Proto’nun yardımıyla...
TV 16 Ocak 2013 13 Limon ile Zeytin televizyonda çizgi film izlerler. Ancak Babişko haberleri izlemek ister. Bu yüzden küçük bir kumanda kavgası çıkar ve bu sırada televizyon bozulur. Yeni bir eğlence bulmak gerekir.
Yeni Komşu 17 Ocak 2013 14 Mahalleye yeni taşınan Edon evinde bir havuzbaşı partisi vermektedir. Tüm çocuklar partide çok eğlenir. Ancak Limon ile Zeytin, popülerliklerinin azalacağını düşünürler. Bu yüzden tüm yeteneklerini göstermeye karar verirler.
Yetenek Yarışması 18 Ocak 2013 15 Limon ile Zeytin’in okulunda yetenek yarışması düzenlenmektedir. Çatlak Yumurtalar özel rap danslarıyla yarışmaya katılırlar.
İyi ki Doğdun Babişko 21 Ocak 2013 16 Babişko’nun doğumgünüdür. Çatlak Yumurtalar, Babişko’ya güzel bir doğum günü sürprizi hazırlarlar.
Tablo Faciası 22 Ocak 2013 17 Limon ile Zeytin, Proto’nun resim sergisine giderler. Proto en güzel resmini özel bir odada sergilemektedir. Zeytin bu resmi incelerken, sakızıyla balon şişirir. Ancak balonu patlayarak resme yapışır.
Köpek Bakıcıları 23 Ocak 2013 18 Limon ile Zeytin şehre yeni gelen sirke gitmek isterler. Ama önce Konkiş Hanım'ın köpeği Koket'e bir gün boyunca bakıcılık yapmak zorundadırlar.   
Bir Festival Filmi Gün Ay Yıl 19 Şehirde büyük bir sinema festivali düzenlenmektedir. Limon ile Zeytin, çektikleri kısa filmle festivale başvurmaya karar verirler. Ancak filmleri ünlü eleştirmen Proto değerlendirmektedir.
Benim Doğum Günüm Gün Ay Yıl 20 Limon ile Zeytin'in doğumgünleri her zaman yaz tatiline denk gelir. Bu yüzden, okullar kapanmadan bir doğumgünü partisi düzenlemeye karar verirler. Ama ayrı ayrı! Bakalım Çatlak Yumurtalar'dan kimin doğumgünü partisi daha eğlenceli olacaktır?
Kar Canavarı Gün Ay Yıl 21 Limon ile Zeytin, kar tatilinde dağ evine giderler. O sırada karşılarına çıkan dağcı Proto, onlara kar canavarı Yeti'den bahseder.
Küçük Haberciler Gün Ay Yıl 22 Okul gazetesi çıkacaktır ve gazetenin kalemine güvenen habercilere ihtiyacı vardır. Limon ile Zeytin de haberci olmak için başvuruda bulunurlar.
Sevimli Misafir Gün Ay Yıl 23 Limon ile Zeytin kartopu oynarken yavru bir kediye rastlarlar. Adını Kartopuş koyarlar ve gizlice eve götürürler. Çıtçıt ve Babişko'ya yakalanmaktan korkarlar.
Hayat Bilgisi Gün Ay Yıl 24 Limon ile Zeytin televizyonda bilgi yarışması izlemek için eve doğru giderler. Yolda gezgin Proto ve en iyi arkadaşı papağan Gagari ile tanışırlar. Proto ve Gagari ile küçük bir sohbet işlerine yarar.
Dağınık Oda Gün Ay Yıl 25 Limon ile Neyney okul çıkışında Zeytinlerin evine giderler. Neyney dans kursunda öğrendiklerini gösterecektir. Ancak bir sorun vardır. Zeytin'in odası çok dağınıktır.
Araba Yarışı Gün Ay Yıl 26 Limon ile Zeytin oyuncak araba yarışına katılmaya karar verirler. Ama önce kendi arabalarını tasarlamaları gerekmektedir.
Muzip Şakacı Gün Ay Yıl 27 Limon ile Zeytin meşhur "Muzip Şakacı" hakkında bir yazı okur ve onun gibi şakalar yapmaya karar verirler. 
Şampiyonlar Şampiyonu Gün Ay Yıl 28 Limon ile Zeytin ödüllü sanal güreş yarışmasına katılmaya karar verirler. En büyük yardımcıları da Proto'dur.

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Eser Sahibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Salih Memecan
 • Alp Türkbiner (Cımtıstak, Çıtçıt Hanımın Kurabiyeleri, Define Peşinde, Dikkat Öğretmen, Gizemli Tıkırtı, Havuz Problemi, Küçük Korsanlar, Muzip Şakacı, Şampiyonlar Şampiyonu, TV, Yeni Komşu)
 • Baran Güler (Arka Kapı, Bir Festival Filmi, Gitti Elektrik, Gizemli Hayvan, İyi ki Doğdun Babişko, Küçük Korsanlar, Olmak ya da Olmamak, Yetenek Yarışması)
 • Erge Özcan (Araba Yarışı, Dağınık Oda, Hayat Bilgisi, Kar Adam, Köpek Bakıcıları, Küçük Haberciler, Sevimli Misafir, Tablo Faciası)
 • Naz Elkorek (Dağınık Oda)

Sanat Yönetmeni[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Alp Türkbiner (Cımtıstak, Çıtçıt Hanımın Kurabiyeleri, Define Peşinde, Dikkat Öğretmen, Gizemli Tıkırtı, Havuz Problemi, Küçük Korsanlar, Muzip Şakacı, Şampiyonlar Şampiyonu, Yeni Komşu)

Seslendirme Yönetmeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirme Sanatçıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Proje Yönetmeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Proje Koordinatörü[değiştir | kaynağı değiştir]

Modelleme (Modeling)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dokulandırma (Texturing)[değiştir | kaynağı değiştir]

İskelet Giydirme (Riging)[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandırma Yönetici Şefi (Supervisor)[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandırma Sanatçıları (Animators)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüntü Derleme (Render)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kompozisyon (Compositing)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik-Ses Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]