Sizinkiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sizinkiler(Karakterler:Sağ üst:Babişko,Sağ alt:Zeytin, Sol üst:Çıtçıt,Sol alt:Limon)

Salih Memecan’ın 1991 yılında Türkiye ile tanıştırdığı Limon ile Zeytin, Türkiye’nin en sevilen ve en popüler lisanslı çizgi karakterleridir.

Salih Memecan, usta mizah anlayışıyla, "Sizinkiler"'de günlük, sıradan aile yaşantısındaki esprileri, komiklikleri ortaya çıkarmaktadır. Okurlar "Sizinkiler" gibi zeki ve eğlenceli bir aile ile kendi ortak yanlarını keşfetmekten, onlarla aynı sorunları ve günlük olayları paylaşıyor olmaktan memnun olmaktadırlar. Olanlara gülüp, kendi küçük sorunlarını daha az önemsemektedirler. Her ailede günlük yaşanabilecek olayları konu edinmesiyle "Sizinkiler" evrensel bir özellik kazanmaktadır.

Limon ile Zeytin bant karikatürleri, 1991 yılından bu yana günlük olarak Sabah Gazetesi'nde yayınlanmaktadır. Bugüne kadar 7.000 adet bant karikatür yayınlanmıştır. 1997 yılından bugüne her Cumartesi günü Sabah Gazetesi'nde Limon ile Zeytin'in çocuk sayfası yayınlanmaktadır.

Limon ile Zeytin kitapları, 1994 yılından beri yayınlanmakta olup toplamda 100’den fazla kitap ile 3 milyonun üzerinde kitap satışı gerçekleştirilmiştir. Limon ile Zeytin'in aylık çocuk dergisi ise, Kasım 2013'ten bu yana piyasaya sunulmaktadır.

Limon ile Zeytin'in çizgi film serisi, her gün saat 15:10'da ve 20:35'te TRT Çocuk'ta yayınlanmaktadır. Limon ile Zeytin'in beşer dakikalık 26 bölümü bulunmaktadır. Her bölümde kendilerine yeni bir görev edinen Limon ile Zeytin, zengin hayal güçleri sayesinde kılıktan kılığa girerek, bu görevleri yerine getirmeye çabalar. Limon ile Zeytin'in heyecanlı maceraları çocuklara hem eğlenceli hem de eğitici vakit geçirtmeyi amaçlamaktadır.

Sektörün önde gelenleri ile yapılan lisans anlaşmaları neticesinde piyasaya birçok Limon ile Zeytin'in lisanslı ürünü sunulmaktadır. Kırtasiyeden çantaya, nevresim takımlarından tekstil ürünlerine kadar birbirinden renkli, ergonomik ve şık Limon ile Zeytin ürünü çocukların beğenisine sunulmaktadır.

Türkiye’nin en çok sevilen yerli çizgi karakterleri Limon ile Zeytin, ücretsiz iPhone ve iPad uygulamasıyla artık her an her yerde yanınızda! Bu uygulamayla, günlük karikatürleri okuyabilir, interaktif oyunlar oynayabilir, karakterleri çizmeyi öğrenebilir, boyama sayfalarını gönlünüzce renklendirebilirsiniz. Ayrıca, Limon ile Zeytin'in yaratıcı e-kartlarını hazırlayarak sevdiklerinize gönderebilir, eğlenceli duvar kâğıtları ve arka planlarıyla iPad ile iPhone’larınızı süsleyebilir ve e-kitapları ile Limon ile Zeytin'in dünyasına istedğiniz her an erişebilirsiniz.

Ayrıca, İETT otobüs ve metrobüslerinde, güvenli yolculuk kurallarının anlatıldığı eğlenceli Limon ile Zeytin animasyonları yayınlanmaktadır. Çocukları güvenli ulaşım konusunda bilinçlendiren bir Limon ile Zeytin-İETT ortak dergisi de çıkarılmıştır.

Limon ile Zeytin’in 3D çizgi filmleri 2014 yılının Ağustos ayından itibaren THY uçuşlarında yayınlanmaktadır.

Karikatür Kitapları[1][2][değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Limon: Ailenin sevimli mi sevimli küçük kızı. Anne ve babası Çıtçıt Hanım ile Babişko'yu parmağında oynatıyor. Maalesef Zeytin'in hınzırlıklarıyla baş edemiyor.

Zeytin: Limon'un sevimli, komik ama haylaz dostu! Her zaman sürprizlerle dolu, her zaman şaka yapmaya hazır!

Çıtçıt: Ailenin hamarat ve hırslı annesi! Azıcık kilo problemi, biraz da romantizm isteği var. Gerisi zaten kontrolünde!

Babişko: Ailenin akıllı, kültürlü ama rahatına düşkün babası. Gazetesi, kahvesi ve kanepesi, ailesinden sonra en çok sevdiği üç şey!

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî site

Facebook: facebook.com/sizinkiler

Twitter: twitter.com/limonilezeytin

Instagram: instagram.com/limonilezeytin

Pinterest: pinterest.com/limonilezeytin

Youtube: Limon İle Zeytin

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]