Sittard

Koordinatlar: 51°00′K 5°52′D / 51.000°K 5.867°D / 51.000; 5.867
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sittard
Sittard bayrağı
Bayrak
Sittard mührü
Mühür
Hollanda üzerinde Sittard
Sittard
Sittard
Ülke Hollanda
İlLimburg
BelediyeSittard-Geleen
Nüfus
 (1 Ocak 2011)
 • Toplam37,730
Sittard'ın kapalı eski Pazar Meydanı.

Sittard, Hollanda'nın en güneyindeki Limburg eyaletinde yer alan bir şehirdir. Bu kasaba Sittard-Geleen belediyesinin bir parçasıdır ve 2016 yılında yaklaşık 37.500 nüfusa sahiptir.[1] Doğusunda Almanya'nın Selfkant belediyesi (Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde) bulunmaktadır.

Şehir merkezi deniz seviyesinden 45 m yukarıda yer almaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkeolojik keşifler, MÖ 5000 civarında Sittard bölgesindeki ilk yerleşimi tarihlendirmiştir. Günümüzde Sittard'ın M.S. 850 dolaylarında kurulduğu ve bir motte üzerine inşa edildiği varsayılmaktadır. Sittard'dan ilk olarak 1157'de bahsedilmiştir. 1243 yılında Limburg Dükü tarafından şehir hakları verildi. 1400 yılında Jülich Dükalığı'na satıldı ve 1794 yılına kadar elinde kaldı.

Şehir, 15. ve 17. yüzyıldaki yangınlar ve çeşitli çatışmalar nedeniyle tekrar tekrar yıkıldı ve yeniden inşa edildi. Fransız-Hollanda Savaşı sırasında 1677'de büyük ölçüde yok edilene kadar bir kaleydi. Fransız işgali altında (1794-1814), Sittard Roer bölümünün bir parçasıydı. 1814'ten beri, Belçika Devrimi'ne katıldığı 1830-1839 yılları dışında Hollanda'nın bir parçası olmuştur.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Broeksittard gibi birkaç küçük belediyeyi Sittard'a dahil eden Almanlar tarafından işgal edildi. Şehir 18-19 Eylül 1944'te 2. Zırhlı Tümeni tarafından kurtarıldı. Tarihi kent, dört aydan fazla bir süre boyunca cephede yatmasına ve 4000'den fazla mermi ve roketin şehre çarpmasına rağmen, çoğunlukla yıkıma uğradı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Sittard hızla genişledi ve birçok yeni mahalle inşa edildi.

Bölgedeki kömür madenleri, 1960'larda ve 70'lerde kapanana kadar patlayan bir ekonominin itici gücü oldu. Artık büyük sanayi bölgeleri ve ofis binaları bulunmaktadır.

Başlıca manzaraları[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik kent merkezinde bir sokaktaki şık binalar.

Sittard, birkaç eski kilise (St Peter, St Michael's, Kutsal Kalbimiz Meryem Bazilikası), manastırlar ve birkaç yarı ahşap ev de dahil olmak üzere çok sayıda mimari esere sahip küçük bir tarihi şehir merkezine sahiptir. Merkez pazar meydanında birçok restoran ve bar bulunmaktadır. Şehirde, şehir surlarının bir kısmı korunmuştur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sittard SABIC Avrupa merkez ofisini ve büyük bir DSM ofisini barındırır; her iki şirket de yakınlardaki Geleen'de büyük kimyasal üretim tesislerine sahiptir. Tesis kiralama şirketi Boels Rental'ın merkezi Sittard'ta da bulunmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde, Hogeschool Zuyd ve Fontys Hogescholen fakülteleri de dahil olmak üzere, yüksek mesleki eğitim ve öğretim için (hbo) birkaç okul vardır. Sittard'daki orta öğretim için büyük okullar 'Trevianum' (havo ve vwo) ve 'Da Capo' (vmbo).

Spor Dalları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sittard profesyonel futbol kulübü Fortuna Sittard ve hentbol kulübü Sittardia'ya ev sahipliği yapmaktadır.

Hollanda'nın en büyük Kennedy yürüyüşü Sittard'da başlayıp bitmektedir.

İyi bilinen yerliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyalekt[değiştir | kaynağı değiştir]

Sittard lehçesi, Limburgca'nın belirli bir çeşididir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gemeente Dashboard". sittard-geleen.incijfers.nl. 23 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]