Sith

Vikipedi, özgür ansiklopedi
88.232.214.187 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 14.17, 22 Aralık 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Darth Sidious, bir Sith lordu

Sith, Yıldız Savaşları serisinde geçen bir terimdir.[1] Kullanım itibariyle Seth'e benzer. Çoğu Sith isminden önce darth sıfatını kullanır. Bu sıfat bazı zamanlarda Sithler tarafından reddedilmiş olsa da daha sonra Darth Bane tarafından tekrar kullanılmaya başlanmıştır.

Genelde Güç'ün karanlık tarafına bağlı olan savaşçılar gurubunu tanımlamak için kullanılır. Bu savaşçılar Güç'ün iyi tarafına bağlı olan Jedi şövalyelerinin benzeri özellikler taşırlar, fakat kötülüğe hizmet ederler. Güçlerini nefret,öfke ve korkudan alırlar.[2] Bu savaşçıların liderleri Sith Lordu olarak bilinir.

Star wars serisinde sith kelimesi ilk defa bölüm 1 de kullanılmıştır

Sith gelişim evreleri

Başlangıç

Sith Lordu, çeşitli gezegenlerde çıraklar aramaya başlar. Sith olmaya uygun öfke, kuvvet, güç ve nefrete sahip olan çocuk, veya genci bulduğunda onu eğitmek için yanına alır.

Öğrenci

Sith Lordu, seçtiği çırağa daha fazla öfke ve nefrete sahip olması için işkenceler uygular. Buna örnek olarak Palpatine'in, Darth Maul'u acımasız sınavlarla eğitmesini ve bunlardan birisinde Maul'un asılıp çırılçıplak bırakılarak, Palpatine tarafından her tarafına iğneler batırılması örnek verilebilir.

Sith Lordu

Çırak, son olarak bir efendisi olmasına rağmen bir Sith Lordu olur. Bununla birlikte ustasından sonraki en yetkili kişi olur ve büyük bir orduyu yönetir. (Klon Askerler veya Droid gibi.)

Sith Lordları

Kaynakça

  1. ^ The Sith, Expanded Universe. Starwars.com, Lucasfilm. Retrieved 2007-11-25.
  2. ^ The Sith. Starwars.com, Lucasfilm. Retrieved 2007-11-25.