İçeriğe atla

Darth Revan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Revan
Yıldız Savaşları karakteri
Bilgileri
Türİnsan, Güç hayaleti
CinsiyetErkek
ÜyelikJedi Düzeni
Galaktik İmparatorluk
Sith
Order of Revan

Revan (ˈɹɛvən), BioWare yapımı “Star Wars: The Knights of the Old Republic” isimli video oyununda canlandırılan kurgusal karakterdir. Ayrıca Star Wars genişletilmiş evren içerisinde pek çok hikâyede yer almakta ve adı geçmektedir.

Karakter Jedi'lar tarafından hafızası silinerek farklı bir kimlik verilen eski bir Sith’dir. Bu bilgi sadece oyunun sonlarında oyuncu tarafından bilinir. Daha öncesinde oyun içerisinde tanımlanan bir kimliği olmadığı için Darth Revan’ın öldüğüne inanılır.

Revan (oyun içerisinde tanımlanan bir kimliği olmadığı için) oyunun başında oyuncu tarafından görünüm, cinsiyet ve eylemler açısından özelleştirilir. Ancak Star Wars Canon evreninde Revan erkektir ve aydınlık tarafın yolunu izler.

Revan’ın hikâyesi Drew Karpyshyn'in 2011'de yayınlamış olduğu “Star Wars: The Old Republic: Revan” isimli kitapta daha detaylı olarak incelenmiştir. Kitap, Revan’ın Star Wars: The Knights of the Old Republic’ten öncesinde geçen Mandalorian savaşlarını, Malak’la birlikte Sith imparatorluğunu keşfetmek için galaksinin derinliklerine yaptığı yolculuğu ve daha sonrasında oyundan sonra geçen hikâyesini anlatmaktadır. “Star Wars: The Old Republic” isimli devasa çok oyunculu online oyunda Revan’ın reenkarnasyonu “Shadow of Revan” genişleme paketinin antagonisti olarak hizmet eder.

Revan, The Knight of the Old Republic’de Rino Romano, The Old Republic’de ise “Jeff Bennett” tarafından seslendirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]