Simon Leviev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Simon Leviev
Doğum Şimon Yehuda Hayut
27 Eylül 1990 (1990-09-27) (32 yaşında)
Ramat Elchanan, Bnei Brak, İsrail
Neden Sahtecilik, dolandırıcılık ve hırsızlık
Tanınma Tinder Avcısı
Takma ad(lar) Mordechai Nisim Tapiro,
Michael Bilton,
Avraham Levy,
David Sharon
Ceza 3 yıl Finlandiya cezaevi,
15 ay İsrail cezaevi
Arayan Norveç, İsveç ve Birleşik Krallık

Simon Leviev (İbraniceסיימון לבייב; doğum Şimon Hayut, 27 Eylül 1990), hırsızlık, evrakta sahtecilik ve dolandırıcılıktan hüküm giymiş bir İsrailli dolandırıcıdır.[1][2] The Times of Israel [en], Leviev'in 2017-2019 arasında Ponzi şemasını kullanarak Avrupa'nın farklı farklı yerlerinden belirlediği kurbanlarından tahmini 10 milyon Amerikan doları dolandırdığını iddia etmektedir.[3][4]

İşlediği suçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 yılında Hayut, yapmış olduğu çek hırsızlığından dolayı dolandırıcılık, sahtekarlık ve hırsızlık suçları nedeniyle davalık oldu. Çekleri, bebek bakıcılığı yaptığı bir aileden ve tamirci olarak gittiği bir kişinin evinden çaldı. Hayut, hiçbir mahkemeye katılmadı ve Mordechai Nisim Tapiro isimli sahte bir pasaportla İsrail'den Ürdün'e kaçtı. Daha sonra da Avrupa'ya gitti. 2015 yılında Finlandiya'da bir kadını dolandırdığı için tutuklandı ve 3 yıla mahkum edildi. Tutuklandığında 1978 yılında doğan bir İsrailli olduğunu iddia etti. Üzerinde iki sahte İsrail pasaportu, üç sahte İsrail sürücü belgesi, iki sahte İsrail uçuş izni belgesi ve beş sahte American Express kredi kartı bulundu.[5]

Avrupa'daki mahkumiyeti bittikten sonra İsrail'e yeniden yargılanmak için geri döndü ve 2017 yılında, işlediği suçlar nedeniyle hüküm giydi. The Times of İsreal'in haberine göre, Hayut, kimlikteki adını Simon Leviev olarak değiştirdi. Avrupa'nın birçok ülkesini başka biriymiş gibi davranarak dolaştı. Almanya'da birçok kadını Michael Bilton adını kullanarak dolandırdı. Ayrıca, kendisini Tinder adlı flört uygulamasında elmas kralı olarak bilinen Rusya Yahudisi Lev Leviev'in oğlu olarak tanıttı.[6] Tinder üzerinden tanıştığı kadınları yemeğe çıkarıp, onlara çeşitli hediyeler alarak kendisini gerçekten elmas kralının oğlu olduğuna inandırdı. Hatta onları özel jetlere bindirip tatile bile götürdü. İhtişamlı bir hayata sahipmiş gibi davranan Hayut, tanıştığı tüm kadınlara etrafında onu öldürmek isteyen düşmanları olduğundan bahsetti. Kadınlara, mesaj uygulaması yoluyla korumasının düşmanları tarafından yaralandığına dair sahte fotoğraflar yolladı ve güvenlik nedeniyle kendi kredi kartı üzerinden harcama yapamadığını söyledi. Bu nedenle, geri ödeme şartıyla kadınlardan kredi kartı ve nakit para aldı. Bu yöntemi tüm kurbanlarında kullandı. Bir kadından aldığı parayı yeni bir kurbanı için harcayarak ponzi şeması oluşturdu.[7] Kurbanlarını toplamda yaklaşık 10 milyon dolar dolandırdığı tahmin ediliyor.

2019 yılında Interpol tarafından Yunanistan'da sahte pasaport kullandığı için yakalandı. Binlerce kadını dolandıran Hayut, İsrail'de sadece 15 aylık hapis cezasına çarptırıldı fakat covid-19 pandemisi nedeniyle bu cezanın sadece 5 ayını yattı.[8]

Tüm bu yaşananlardan sonra Yahut, İsrail'de "iş danışmanı" oldu. 2020 yılında ise covid-19 aşısını erken olabilmek için kendisini sağlık çalışanı olarak gösterdi.[9]

Yahut, 2022 yılında hakkında yapılan "Tinder Avcısı" adlı Netflix belgeseli nedeniyle Netflix'e sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Tinder Swindler tells the story of a cruel yet charismatic conman – review". The Independent. 5 Şubat 2022. 8 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2022. 
  2. ^ "'Tinder Swindler' Con Artist 'Simon Leviev' Banned From Dating App". Variety. 4 Şubat 2022. 8 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2022. 
  3. ^ "'The Tinder Swindler' True Story: Where Is Simon Leviev Now?". Esquire. 2 Şubat 2022. 8 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2022. 
  4. ^ "'Tinder Swindler' extradited back to Israel to face charges". Times of Israel. 7 Ekim 2019. 8 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Israelilainen "monimiljonääri" huijasi naisia - kolme synkkää tarinaa". 10 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "'Tinder Swindler' extradited back to Israel to face charges". 8 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ "'Tinder Swindler' documentary on Israeli con man hits Netflix". 3 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  8. ^ "LLD Diamonds Responds To 'Tinder Swindler' Simon Leviev's Lies". 4 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  9. ^ "'Tinder swindler' faked being medic, conned his way into early vaccine – report". 30 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.