Shirō Ishii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shirō Ishii
Korgeneral Shirō Ishii, 1932'de
Doğum25 Haziran 1892
Chiba ili, Japon İmparatorluğu
Ölüm9 Ekim 1959 (67 yaşında)
Tokyo, Japonya
Ölüm sebebiGırtlak kanseri
Bağlılığı Japonya
Branşı Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları1921-1945
RütbesiKorgeneral
Birimi731. Birim, Kwantung Ordusu
Çatışma/savaşlarıÇin-Japon Savaşı
- II. Dünya Savaşı

Shirō Ishii (25 Haziran 1892, Chiba ili, Japonya - 9 Ekim 1959, Tokyo), Japon bir mikrobiyolog ve İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında insan deneyleri ve savaş suçlarından sorumlu Japon İmparatorluk Ordusu'nun biyolojik savaş birimi 731. Birim'in korgenerali.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kyoto İmparatorluk Üniversitesi'nde tıp okudu. 1922'de 1. Ordu Hastanesi ve Tokyo Ordu Tıp Fakültesi'ne atandı. 1928 yılından başlayarak, Ishii Batı'ya iki yıl boyunca seyahat yaptı. Yaptığı seyahatlerde, I. Dünya Savaşı'ndan itibaren biyolojik savaş ve kimyasal savaş gelişmelerinin etkileri üzerine kapsamlı bir araştırma yaptı.

Biyolojik savaş projesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1932 yılında Zhongma Kalesi'nde Japon ordusu için gizli bir proje olarak biyolojik savaşa ilişkin ön deneylere başladı. 1936 yılında 731. Birim kuruldu. Araştırma gizliydi ve 731. Birim su arıtma çalışması yapılan yer olarak gösterildi.

9 Şubat 1939 tarihinde Ishii, Tokyo'da Harbiye Nezareti Büyük Konferans Salonu'nda bakteriyolojik savaş üzerine bir konferans verdi. Katılımcılardan biri de Hirohito'nun (Japonya'nın 124. İmparatoru) kardeşi Prens Yasuhito Chichibu idi. Prens, Ishii tarafından insanlar üzerinde yapılan canlı kesim gösterilerini izledi.

1940'ta, Ordu Tıp Akademisi Bakteriyolojik Bölümü ile birlikte, Kwantung Ordusu Biyolojik Harp Bölüm Başkanı olarak atandı.

1942 yılında, geliştirilen biyolojik savaş ajanlarının saha testlerine başladı. Kendisine bağlı olan birimi, zorla kürtaj ve simüle inme, kalp krizi, donma ve hipotermi de dahil olmak üzere insan üzerinde fizyolojik deneyler yaptı.

Shirō Ishii, savaş sırasında Japon toplama kamplarında binlerce Rus ve Çinli üstünde ölümcül deneyler yaparak ölmelerine sebep olmuştur. Yapılan deneylerden bazıları arasında; anestezi yapmadan vücuttan organ almak, uzuvun kesilip vücutta başka bir yere dikilmesi, vücuda bakteri enjekte edip etkilerini gözlemlemek, kolları dondurup oluşan kangreni incelemek ve ayrıca askeri silah teknolojilerinde denek olarak kullanmak yapılan deneyler arasındadır.

1942-1945 yılları arası, Japon Birinci Ordu Tıp Bölüm Başkanı olmuştur. 1945 yılında, Pasifik Savaşı'nın son günlerinde ve Japonların yakın yenilgisi karşısında, Japon birlikleri 731. Birimde yapılan araştırma kanıtları yok etmek amacıyla 731. Birimin karargahını havaya uçurdu. Katliamın örtbas edilmesinin bir parçası olarak Ishii, geriye kalan 150 kişinin öldürülmesini emretmiştir.

Dokunulmazlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı'nın sonunda ABD işgal yetkilileri tarafından tutuklandı. Ishii ve diğer 731. Birim'in liderleri, Sovyet yetkililer tarafından sorgulanmak üzere idi. Sovyet yetkililer yer alacak kovuşturmalar istemelerine rağmen bunun yerine Ishii ve ekibi ABD tarafından deney bilgilerini vermek kaydı karşılığında 1946 yılında Tokyo mahkemesinde savaş suçları savcılığından dokunulmazlık almayı başardı.

Serbest bırakıldıktan sonra Maryland'a taşındı ama Ishii'nin kızı Harumi'ye göre babası Japonya'da kaldı. Shirō Ishii 67 yaşında Gırtlak kanseri'nden öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Shirō Ishii İngilizce Wikipedia maddesi