Sevdalı Bulut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sevdalı Bulut
Sevdali-bulut-kapak.jpg
YKY baskısının kapağı
Yazar Nâzım Hikmet
İllüstratörler Oğuz Aral
Cem Kızıltuğ (YKY)
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Masal
Yayım 1967
Yayımcı Cem, Yapı Kredi Yayınları
Medya türü Basılı kitap
Sayfa 109
ISBN 978-975-08-4475-1

Sevdalı Bulut, Nâzım Hikmet'in daha çok çocukların okumasına yönelik hazırladığı masallardan oluşan bir kitaptır.

Kitapta yer alan masallar, halkbilimci Pertev Naili Boratav’ın öğrencileri tarafından derlenmiş ve ilk kez 1955’te Fransa’da “Contes Turcs” başlığıyla yayımlanmıştı.[1] Nâzım Hikmet’in söz konusu eserdeki kimi masalları kendine göre yeniden yazması ile üretilen Türkçe anlatılar ilk olarak Rusça’ya çevrilip kitap olarak yayımlandı; sonra Makedonca ve Arnavutça’ya çevrildi. Türkçe baskısı ilk kez 1967’de Üsküp’te yapıldı. Eser, 1968 yılında “Sevdalı Bulut” başlıklı bir masal kitabı olarak Türkiye’de Cem Yayınevi tarafından yayımlandı.[2] Ferruh Doğan, Oğuz Aral, Eflatun Nuri’nin resimlediği kitabın kapağını Oğuz Aral hazırladı.

Kitap, UNESCO tarafından Dünya Çocuk Yılı olarak ilan edilmiş olan 1979 yılında Ankara Belediyesi'nin girişimiyle basıldı ve Türkiye’de öğrencilere ücretsiz olarak dağıtıldı[3] (Belediye, Ankara'da öğrencilere okunmuş gazeteleri toplatmış; toplanan gazeteleri geri dönüşüme sokmuş ve elde edilen gelir ile aralarında Sevdalı Bulut'un da olduğu 11 kitap basılıp, bir milyon öğrenciye dağıtılmıştı.[4] Bu çalışma UNESCO tarafından “Özel Ödül”e ve “Simavi Vakfı Dünya Çocuk Yılı Özel Ödülü”ne lâyık görülmüştür). 1980’de gerçekleşen askerî darbeden sonra kitap yasaklandı. Eser, 2005 yılında belirlenen 100 Temel eser listesinde yer alır.

2000 yılında İtalyanca’ya “Il nuvolo innamorato e altre fiabe” adıyla çevrilen Sevdalı Bulut[5], yazarın İtalyanca’ye çevrilmiş ilk kitabıdır.

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaba adını veren Sevdalı Bulut masalı, Rusya’da çizgi film olarak çekilmiş, Fransa ve Türkiye’de tiyatro oyunu olarak sahnelenmiştir. Masal, 1959’da Rusya’da bir çizgi film stüdyosu tarafında Vlyublennoe Oblako (Sevdalı Bulut) adıyla 19 dakikalık çizgi film olarak çekildi. Anatoly Karanovich ve Roman Kachanov’ın yönettiği film,[6] Fransa, Romanya ve Almanya’da uluslararası ödüller aldı.[7]

1974’te Mehmet Ulusoy tarafından tiyatroya uyarlanıp Nuages amoureux (Sevdalı Bulut) adıyla Fransa’da sahnelendi. Türkiye’de Dostlar Tiyatrosu tarafından 1991-1992 sezonudna sahnelendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]