Seth Lloyd

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Seth Lloyd
Seth Lloyd.jpg
Doğum 2 Ağustos 1960 (1960-08-02) (58 yaşında)
Vatandaşlığı Birleşik Devletler
Milliyeti ABD
Dalı Fizikçi
Çalıştığı yerler Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü
Los Alamos Ulusal Laboratuvarı
Santa Fe Institute
Öğrenim Phillips Academy
Harvard College
Cambridge Üniversitesi
Rockefeller Üniversitesi
Doktora hocası Heinz Pagels
Doktora öğrencileri Daniel S. Abrams
Richard Joseph Nelson
Lin Tian
Önemli başarıları Hesaplamanın sınırları
Programming the Universe

Seth Lloyd (d. 2 Ağustos 1960), Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde kendisine "kuantum mekanik" ismini yakıştıran[1] makine mühendisliği profesörü.

1978'de seçkin bir ortaöğretim kurumu olan Phillips Academy'den mezun oldu. 1982'de Harvard College'da lisans eğitimini tamamladı. 1983 ve 1984'de Cambridge Üniversitesi'nden ileri matematik ve felsefe master derecesi sertifikası kazandı. 1988'de Kara Delikler, İblisler ve Ahengin Kayboluşu: Karmaşık Sitemler Nasıl Bilgi Edinir ve Bununla Ne Yapar[2][Not 1] adlı tezini sunduktan sonra Rockefeller Üniversitesi'nde Heinz Pagels gözetmenliğinde doktora şansı kazandı. 1988'den 1991'e dek Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve 1991'den 1994'e dek de Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda araştırma görevlisi olarak bulundu. 1994 yılında MIT'nin makine mühendisliği bölümüne geldi.

Çalışma alanı, enformasyonun karmaşık sistemlerle özellikle kuantum sistemlerle olan etkileşimidir. Kuantum hesaplama ve kuantum haberleşme üzerinde çığır açan çalışmalar yapmıştır. Bunlar arasında bir kuantum bilgisayarı için ilk mümkün teknolojik dizayn yer almaktadır.

Kitabı, Programming the Universe ve verdiği röportajlarda evrenin, etrafımızdaki şeyleri ve kendimizi kozmik bir programla oluşturan büyük bir kuantum bilgisayarı olduğunu iddia etmektedir.[3]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 ABD Fizik Topluluğu Üyesi[4]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tezin orijinal adı Black Holes, Demons, and the Loss of Coherence: How Complex Systems Get Information, and What They Do With It

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "An interview with Seth Lloyd". 26 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2012. I am a quantum-mechanical engineer: I engineer atoms. I build quantum computers, devices that store and process information at the level of individual atoms. One atom, one bit. In fact, you might even call me a quantum mechanic. If your quanta are broke, we fix 'em. 
  2. ^ "MIT MechE - Seth Lloyd". 10 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2012. 
  3. ^ Seth Lloyd on the Universe as a Quantum Computer. University of Waterloo: www.iqc.ca. Kasım.  Tarih değerini gözden geçirin: |date=, |year= / |date= mismatch (yardım)
  4. ^ "2007 Fellows of the American Physical Society". 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]