İçeriğe atla

Serçe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Serçe
Bayağı serçe (Passer domesticus)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
Üst familya: Passeroidea
Familya: Passeridae
Illiger, 1811
Cinsler
Passer
Petronia
Carpospiza
Montifringilla

Serçe, Passeridae familyasını oluşturan, insanlara yakın çevrelerde yaşayan, göçücü olmayan, konik gagalı kuş türlerine verilen ad.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

11–12 cm boyunda, 50 kadar türü vardır. Genellikle kahverengi, siyah ve boz renklidirler. Büyük sürüler meydana getirirler. Afrika'da pirinç tarlalarına büyük zarar veren altın serçe sarı tüylüdür. İnsanların çevresinde yaşayan evcil serçenin, sırt ve kanatları kahverengi, karın kısmı gridir. Erkeklerin gerdanında siyah bir leke bulunur. Dişiler daha sönük renklidir.

Habitat ve beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir erkek serçe ekmek yiyor.

İnsanlara yakın çevrelerde ve tarlalarda bulunur. Sürüler halinde de yaşarlar. Genellikle meyve, tohum, böcek ve larva gibi besinler tüketirler.[1] Göçmen değildirler. Çekirdek ve ekmek artıkları da yerler.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağaçlara, kovuklara, çatı altlarına derme çatma yuvalar yaparlar. Boş kırlangıç yuvalarına da yerleşirler. Dişi, kahverengi benekli 4-5 adet beyaz yumurta yumurtlar. Kuluçka süresi 11-12 gün sürer. Yavrular yumurtadan çıktıktan iki hafta sonra yuvayı terk ederler. Eşler bir yaz süresince 3-4 defa yavru çıkarırlar.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa, Asya ve bilhassa Afrika'da büyük sürüler halinde dolaşırlar. Amerika ve Avustralya'ya sonradan götürülmüşlerdir.

Popüler Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Serçe ile Bülbül, Serçe ile Dört Yavrusu gibi masallarda Serçe'ye sıklıklar rastlanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Beykoz’un Kuşları ve tabiat alanları (PDF). Beykoz Belediyesi Kültür Yayınları. 2020. 20 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 30 Mayıs 2023.