Sepultura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sepultura
Sepultura Metalmania'da canlı performans sergilerken (2007)
Genel bilgiler
Başladığı yerBelo Horizonte, Minas Gerais, Brezilya
TarzlarThrash metal, heavy metal, groove metal, death metal, black metal, alternatif metal, nu metal
Etkin yıllar1984-günümüz
Resmî sitewww.sepultura.com.br
ÜyelerPaulo Jr.
Andreas Kisser
Derrick Green
Eloy Casagrande
Eski üyelerWagner Lamounier
Jairo Guedes
Max Cavalera
Igor Cavalera
Jean Dolabella

1984 yılında Brezilya’nın Belo Horizonte şehrinde kurulan ve Portekizcede "mezar" anlamına gelen Sepultura vokal ve gitarda Max Cavalera, gitarda Jairo T, bas gitarda Paulo Jnr. ve bateride Igor Cavalera’dan oluşan kadrosuyla 1985’te yine Brezilyalı bir grup olan Overdose ile “Bestial Davastation” isimli bir albüm yaptı. Fakat önemli bir başarı elde edemedi.

1986 yılında çıkardığı “Morbid Visions” isimli çalışmasıyla hatırı sayılır bir başarı yakaladı ve 1987’de “Schizophrenia” albümünü çıkardı. Bu arada gitara Andreas Kisser geçti ve grup daha sert, süratli ve saldırgan bir çizgiye oturdu.

1989 yılında çıkardıkları “Beneath The Remains” ile ismini nihayet bütün dünyaya duyurmayı başardı ve zirveye doğru tırmanmaya başladı. 1991 yılında “Arise”, 1993’te “Chaos A.D.” ve 1996 yılında çıkardıkları “Roots” ile de çıkışını durmadan sürdürdü. Ancak vokal Max Cavalera 1997’de gruptan ayrıldı.Max Cavalera'nın gruptan ayrılması üzerine yerine Derrick Leon Green geldi. Bir diğer değişiklik ise Cavalera kardeşlerden ikincisinin yani Igor Cavalera'nın gruptan ayrılmasıdır. Bu da 12 Haziran 2006 tarihinde Avrupa turnesinden önce yaptığı açıklamayla gerçekleşmiştir ve yerine Jean Dolabella getirilmiştir.

Slayer ve Venom gibi grupların yoğun etkisiyle yola çıkan Sepultura, giderek kendine özgü bir çizgi yakalamayı başardı ve Death metal, Black metal, Thrash metal ve Speed metal karışımı orijinal bir tarz elde etti. 90 kuşağı grupları arasında en sevilen gruplardan biri oldu.

Boş durmayı sevmeyen grup 1999 yılında Against'i, 2001'de Nation'ı, 2003'te Roorback'i ve son olarak da 2006'da Dante XXI albümü piyasaya sürüldü. Grup son olarak 2008'de yayınladığı A-Lex albümüyle otoritelere göre grup tarihinin en kötü albümünü çıkarmıştır.[kaynak belirtilmeli]