Sedat Şahin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sedat Şahin
Tarih(ler)1990'lar-günümüz
Kurucu(lar)Sedat Şahin
Lider(ler)Sedat Şahin (lider)
Vedat Şahin (yönetici-öldürüldü)
Cüneyt Koçak (yönetici-öldürüldü)
Merkez(ler)Samsun, Bafra
Etkin bölgelerİstanbul
İdeolojiÜlkücü
DurumAktif
Büyüklük257 silahlı mensup
Müttefikler'Şirinler' çetesi (2013-günümüz)
Alaattin Çakıcı (1993-2000)
Rakip(ler)Sarallar (2004-günümüz)

Sedat Şahin (d. 1964; Bafra, Samsun), organize suç örgütü mensubudur. Şahinler olarak bilinen mafya grubunun lideridir.[1] Emniyetin 2021 verilerine göre 257 silahlı adamı ile, Alaattin Çakıcı ve Sarallardan sonra Türkiye'nin en büyük üçüncü büyük mafya örgütüdür. Bu sıralamayı 253 silahlı adamı ile dördüncü sırada Sedat Peker takip etmektedir.[2]

Şahinler Bafra merkezli olup İstanbul'da etkindir. 2004'ten beri bir diğer Karadenizli mafya örgütü Sarallarla yaptıkları kanlı çatışmalarla ünlüdür. Bu çatışmaya daha sonra İstanbul Bahçelievler Çeteleri olarak bilinen Şirinler mafyası da Şahinlerden yana taraf olup çatışmalara müdahil oldu.

4 mafya grubunun 2004'ten 2017'ye kadarki çatışmalarında basında yer alan verilere göre 28 kişi hayatını kaybetti.Ölenler arasında, Saralların ilk lideri Hüseyin Saral, Sedat Şahin'in kardeşi Vedat Şahin, 'Şirinler' çetesi lideri Kenan Şirin bulunmaktadır. Ayrıca Sedat Şahin, Alaattin Çakıcı, Erol Evcil ve Haluk Kırcı gibi büyük mafya liderlerinin avukatı olan Atalay Cebesoy da saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir.

2021 Temmuzdan itibaren İzmir'de Buca Cezaevinde mahkûmdür.[3][4][5]3 Kasım 2022 tarihinde yapılan mahkeme duruşmasında, Kamber Ocaklı davasından tahliye kararı almasına rağmen Sedat Şahin, diğer davalarından dolayı cezaevinde kalmaya devam etmektedir.[6]

21 Temmuz 2023 tarihinde cezaevinden tahliye edilmiştir.[7]

Oluşumun tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sedat Şahin 17 yaşına dek ailesi ile Hollanda'da ikamet etmiş, babası Şehmi Şahin'in ani ölümü sonrası dayısı Rıfat Kocaman tarafından annesi Gülfidan Şahin ve kardeşleri ile birlikte Türkiye'ye getirilmiştir. Sedat Şahin'in adı kriminal olarak 1984'e kadar geri gitmektedir. Ana akım basında adı ilk defa 1993 yılındaki geçmişe dönük bir hesaplaşma yüzünden yaşanan ölümlü bir çatışmada geçti. Yeraltı dünyasına Lucky-S gemisinde yakalanan uyuşturucunun sahiplerinden olduğu iddia edilen Osman Ayanoğlu'nun koruması olarak girmiş, Ayanoğlu'nun öldürülmesi sonrası kardeşleri ve dayısının çocukları Kocaman kardeşler ile birlikte müstakil bir tahsilat çetesi olarak faaliyet göstermişlerdir.[8]

Alaattin Çakıcı'nın desteği ve yol ayrımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sedat Şahin, 90'ların başlangıcından 2000'lere kadar Alaattin Çakıcı tarafından desteklenmiştir. 2000'lerin başında Sedat Şahin'in Alaattin Çakıcı'nın yakın dostu bir diğer mafya Erol Evcil ile sorun yaşaması üzerine, Alaattin Çakıcı avukatı aracılığıyla "Erol haklı Sedat haksızsa Erol'u 150 Sedat'a değişmem. Bizde blöf ölüm getirir." açıklama sonrası Sedat Şahin kendisine Çakıcı tarafından hediye edilen S600 Model zırhlı Mercedes<nowiki>'i, Çakıcı ise Şahin'in gönderdiği Lincoln Navigator marka aracı iade etti.[9]

Polis Memuru Osman Özer'in öldürülmesi

30 Ekim 1991 günü Aksaray'daki Duygu Otel'de husumetlisi zannettiği Asayiş Büro'da görevli polis memuru Osman Özer'i vurarak öldürmüş, bu olaydan ötürü 3 yıldır firari durumdayken Temurtaşlar cinayeti sonrasında düzenlenen operasyonda ele geçirilmiş ve polis memurunu kendisinin değil otel lobisinde tartıştığı kişilerin vurduğunu söylemiştir.[10] Bu olaydan ötürü yargılandığı davada kendisine avukat tutanların Sarıalioğlu (Saral) ailesi mensupları olduğu iddia edilmiştir.

İlk çatışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

1984'te Sedat Şahin'in iki adamı Cihan Kaplan, Esabil Karataş; Gaziantep'li uyuşturucu kaçakçısı Hacı Çapan ve Hüseyin Temurtaş'ın 10 kg uyuşturucusunu Avrupa'da sattı. Ancak Kaplan ve Karataş, Hacı Çapan ve Hüseyin Temurtaş'ın 730 milyon lirasını vermedi. Uzun süre bekleyen Hacı Çapan ve Hüseyin Temurtaş, 1993'te Sedat Şahin'in iki adamı Cihan Kaplan ve Esabil Karataş'ı Hüseyin Temurtaş'ın oğlu Ramazan Temurtaş'a araçları içerisinde öldürttüler.[11]

Hüseyin Temurtaş'ın öldürülmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1993'te iki adamı öldürülen Sedat Şahin, intikam için harekete geçti. 6 Ocak 1994'te Sedat Şahin'in adamları Mustafa Sönmez, Zekeriya Kocaman ve Dursun Ali Kılıç, Hüseyin Temurtaş ve oğlu Çetin Temurtaş'ı Çağlayan'da araçları ile seyrettikleri sırada başka bir araçtan uzun namlulu otomatik silahlarla ateş açarak öldürdüler. Olay sonrası Sedat Şahin ve 9 adamı yakalandı.[12]

Hacı Çapan'ın yaralanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Sedat Şahin, Hüseyin Temurtaş ve oğlu Çetin Temurtaş'ı öldürmekten dolayı tutuklanmıştı. Tutuklanmasına rağmen cezaevinden adamlarına emirler vermeye devam ediyordu. Hüseyin Temurtaş'ın ortağı Hacı Çapan'ı da öldürtmek istiyordu. 1994 Aralık'ta Hacı Çapan ve 9 yaşındaki kızı araba içindeyken, Sedat Şahin'in adamları tarafından araçları tarandı. Hacı Çapan ve kızı yaralı olarak kurtuldu.

Hacı Çapan'ın öldürülmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İntikam için direten Sedat Şahin, Hacı Çapan'ın peşini bırakmıyordu. Hacı Çapan, 4 Ekim 1996'da Maslak Intercontinental Hastanesi çıkışında 34 Gülüm 003 özel plakalı aracına bindiği sırada Sedat Şahin'in kardeşi Vedat Şahin ve adamları tarafından öldürüldü. Olay mahallinde bulunan Vedat Şahin kaçarken adamları Çapan'ı izleyen polislerce yakalandı.

Okan Öztürk'ün Öldürülmesi

1996 yılında Bafra'da Nihat Şahin'i vurarak ağır yaralayan Okan Öztürk 1998 yılında Samsun'da Şahinler çetesince yakalanarak öldürüldü. [13]

Serbest bırakılması ve tekrar yakalanması[değiştir | kaynağı değiştir]

1994'te Hüseyin ve oğlu Çetin Temurtaş'ın öldürülmesinden sorumlu olmasına rağmen Sedat Şahin, 1997'de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 1997 serbest bırakılmasına rağmen İstanbul emniyeti Sedat Şahin'i tutuklamak için harekete geçti ancak Sedat Şahin Almanya'ya kaçtı.[1]

1998'de Berlin'de doğum yapan eşini ziyaret ederken, üzerinde sahte İtalya pasaportu ile yakalandı. 2 yıl Avrupa'da tutuklu kalan Şahin, Türkiye'nin Interpol kararı çıkartılmasıyla 2000 yılında Türkiye'ye getirtildi. Kardeşi Vedat Şahin ile beraber cezaevine gönderildi.[14]

Mustafa Bülent Arslan, Bilal Akın, Oktay Cincioğlu ve Okan Öztürk'ün de Şahinler tarafından öldürüldüğü tespit edilip dava dosyasına eklendi.[15]

7 kişinin ölümünden sorumlu olmasına rağmen Mart 2000'de Türkiye'ye iade edilen Sedat Şahin; 7 ay sonra Ekim 2000'de tahliye oldu. O dönemki avukatı Atalay Cebesoy idi. Sedat Şahin'in Alaattin Çakıcı sayesinde tahliye olduğu öne sürülmektedir.[16]


Sahra Operasyonu

2005 yılında 8 ilde 102 kişi gözaltına alınarak gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda ;

Sedat Şahin, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kasten adam öldürmeye azmettirmek, yağma, hürriyeti tahdit" suçlarından 3 kez müebbet ve 40 yıl 5 ay hapisle cezalandırıldı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen duruşmaya başka suçtan tutuklu sanıklar Sedat Şahin ve kardeşi Vedat Şahin’in de aralarında olduğu 15 sanık katıldı.

Duruşmada savunma yapan sanıklar, haklarında beraat kararı verilmesini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Sedat Şahin’in “Adnan Acar’ın öldürülmesine azmettirmek, Murat Polat’ın öldürülmesini azmettirmek, Hüseyin Saral’ın öldürülmesini azmettirmek" suçlarından 3 kez müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Şahin, ayrıca “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, yağma, hürriyeti tahdit ve Necdet Selimoğlu’nun öldürülmesine teşebbüs" suçlarından 40 yıl 5 ay hapisle cezalandırıldı.

Sedat Şahin’in kardeşi Vedat Şahin de “Murat Polat’ın öldürülmesini azmettirmek" suçundan müebbet hapisle cezalandırıldı.

Fakat Yargıtay'ca görülen temyiz duruşmalarında Şahin ve kardeşleri delil yetersizliğinden beraat etmiş, 6 yıllık tutuklu yargılanma sonucu 2011 yılında CMK düzenlemesi sonucu tahliye olmuşlardır. [17]

Sarallarla çatışma[değiştir | kaynağı değiştir]

Sedat Şahin 2000 yılında tahliye olduktan sonra 4 yıl boyunca pek Türkiye gündemine girmedi. Ancak 2004 yılında bir alacak verecek meselesi yüzünden dönemin büyük mafyalarından biri olan Sarallar ile karşı karşıya geldi. 2004'te yaşanan bu silahlı çatışmanın etkileri günümüze kadar sürmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Sedat Şahin Kimdir? - Güncel Sedat Şahin Haberleri". www.sabah.com.tr. 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2022. 
 2. ^ ŞENER, Nedim. "Mafyaya yasal yollardan 'çökmeye' devam". www.hurriyet.com.tr. 26 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2022. 
 3. ^ "Sedat Şahin'in adamı çıktı… Koruma olarak mafya seçmiş". OdaTV. 8 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ "Sedat Şahin Buca Cezavine Nakil Oldu". Facebook. 
 5. ^ "Yeraltı Dünyasının Sevilen ve Sayılan Ünlü İsmi Sedat Şahin'in Acı Günü". Metristepe Gündem - Son Dakika Haberleri. 19 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2022. 
 6. ^ "Sedat Şahin ve kardeşi yeniden yargılanıyor". Sabah. 5 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2022. 
 7. ^ "Sedat Şahin, cezaevinden böyle tahliye oldu". https://www.aykiri.com.tr. 21 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2023-07-21.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
 8. ^ "Çakıl Gazinosu'ndaki cinayetten Bataklık'a…". T24. 18 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2023. 
 9. ^ Haber7. "Mafya babalarının mektup savaşı". Haber7. 2 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2023. 
 10. ^ "Katalog - Cumhuriyet Gazetesi, 1998 Yılı, 9. Ayı, 24. Günü, 3. Sayfası". egazete.cumhuriyet.com.tr. 20 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022. 
 11. ^ odatv4.com. "İstanbul'da infaz günü". www.odatv4.com (İngilizce). 5 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2023. 
 12. ^ Haber7. "Mafya babalarının mektup savaşı". Haber7. 2 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2023. 
 13. ^ "SABAH ARKA KAPAK HABER". arsiv.sabah.com.tr. 24 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2023. 
 14. ^ "Sedat Şahin Berlin'de yakalandı". 5 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 15. ^ "Sedat Şahin'in Türkiye'ye iade edildi". 5 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 16. ^ "Sedat Şahin tahliye oldu". 5 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 17. ^ "Sedat Şahin ikinci kez tahliye oldu". www.hurriyet.com.tr. 11 Nisan 2014. 25 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2023.