Scrikss

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Scrikss
29 logo scrikss.png
Tip Anonim şirket
Kuruluş 1963
Konum İstanbul, Türkiye

Scrikss, Türkiye merkezli bir kalem üreticisidir. İspanyol kökenli olan Scrikss kelimesi Katalan dilinde yazmak anlamına gelen “Escriure” sözcüğünden türetilmiştir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, 1964 yılından itibaren Bahçelievler, Eski Londra Asfaltı üzerindeki kendisine ait fabrika binasında Scrikss markalı tükenmez kalem üretimine başladı.

1939’da sona eren İspanyol İç Savaşı esnasında, İspanya’nın Albacete kentinde dolma kalem üretimine başladığı bilinen Scrikss, 50’li yılların sonunda isim hakkını bir İsviçre firması olan Mowe S.A.’ya sattı. 1963 yılında ise, bu kez Mowe firmasi, Scrikss markası ile ilgili tüm haklarını, Türkiye’de Scrikss Maden ve Plastik Sanayi A.Ş.’ne devretti.

İlk Türk dolma kalemi 1966 yılında Scrikss markası altında üretildi. 17 kod numaralı bu kalemin ucu dışında tamamı yerli üretimdi.

1974 yılında, bu kez bir Fransız markası olan Waterman ile Scrikss’in buluşması gerçekleşti. Madame Waterman adıyla tanınan Waterman’in dünyaca ünlü patronu Francine Gomez, Jif-Waterman dolma kalemlerinin Türkiye’de üretim lisansını Scrikss’e verdi.

Jif-Waterman dolma kalemleriyle birlikte Scrikss Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdi ve Waterman dolma kalem kartuşlarıyla Waterman dolma kalem mürekkebinin imalatına başladı.

1981 yılında Scrikss A.Ş., tamamen paslanmaz çelikten üretilmiş ‘Fine Liner 22’ ince uçlu yazı kalemini piyasaya sürdü.

1984 yılında, Scrikss ABD’nin en büyük kalem firması A. T. Cross Ltd.’in Türkiye temsilciliği ve distribütörlüğünü aldı. Bu anlaşmanın ardından Waterman’la olan distribütörlük anlaşması karşılıklı olarak feshedildi.

1993 yılı Scrikss için yurt dışına açılma yılı oldu. Kaliteli yazı araçları dalında Hollanda’da kalite ödülünü kazanan Scrikss, Frankfurt ve Moskova fuarlarına katılarak Türkiye'yi temsil etti.

1998’de ilk versatil 0,7 kurşun kalemi üretildi. 1999 yılında, tasarımcı Kunter Şekercioğlu, dünyanın ilk masa üstü rollerball kalemini tasarladı.

2008 yılında Scrikss Maden ve Plastik Sanayi A.Ş. olan şirket unvanını Scrikss Kalem Kırtasiye ve Ofis Malzemeleri A.Ş. olarak değiştirdi. Şirket 2009 yılında 45. yaşını kutladı ve özel kalemler üretti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]