Scrikss

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Scrikss
29 logo scrikss.png
Tip Anonim şirket
Kuruluş 1963
Konum İstanbul, Türkiye

Scrikss Türkiye merkezli, kalem üreticisidir. İspanyol kökenli olan Scrikss kelimesi Katalan dilinde yazmak anlamına gelen “Escriure” sözcüğünden türetilmiştir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, 1964 yılından itibaren Bahçelievler, Eski Londra Asfaltı üzerindeki kendisine ait fabrika binasında Scrikss markalı tükenmezkalem üretimine başladı.

1939’da sona eren İspanyol iç savaşı esnasında, İspanya’nın Albacete kentinde dolmakalem üretimine başladığı bilinen Scrikss, 50’li yılların sonunda isim hakkını bir İsviçre firmasi olan Mowe S.A.’ya sattı. 1963 yılında ise, bu kez Mowe firmasi, Scrikss markası ile ilgili tüm haklarını, Türkiye’de Scrikss Maden ve Plastik Sanayi AŞ’ne devretti.

İlk Türk dolmakalemi 1966 yılında Scrikss markası altında üretildi. 17 kod numaralı bu kalemin ucu dışında tamamı yerli üretimdi.

1974 yılında, bu kez bir Fransiz markası olan Waterman ile Scrikss’in buluşması gerçekleşti. Madame Waterman adıyla tanınan Waterman’in dünyaca ünlü patronu Francine Gomez, Jif-Waterman dolmakalemlerinin Türkiye’de üretim lisansını Scrikss’e verdi.

Jif-Waterman dolmakalemleriyle birlikte Scrikss Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdi ve Waterman dolmakalem kartuşlarıyla Waterman dolmakalem mürekkebinin imâlatina başladı.

1981 yılında Scrikss AŞ, tamamen paslanmaz çelikten üretilmiş ‘Fine Liner 22’ ince uçlu yazı kalemini piyasaya sürdü.

1984 yılında, Scrikss Amerika’nın en büyük kalem firması AT.Cross Ltd.’in Türkiye temsilciliği ve distribütörlüğünü aldı. Bu anlaşmanın ardından Waterman’la olan distribütörlük anlaşması karşılıklı olarak feshedildi.

1993 yılı Scrikss için yurtdışına açılma yılı oldu. Kaliteli yazı araçları dalında Hollanda’da kalite ödülünü kazanan Scrikss, Frankfurt ve Moskova fuarlarına katılarak Türkiye’yi temsil etti.

1998’de ilk versatil 0,7 kurşun kalemi üretildi. 1999 yılında, tasarımcı Kunter Şekercioğlu, dünyanin ilk masa üstü rollerball kalemini tasarladi.

2008 yılında Scrikss Maden ve Plastik Sanayi AŞ. olan şirket ünvanını Scrikss Kalem Kırtasiye ve Ofis Malzemeleri AŞ olarak değiştirdi. Şirket 2009 yılında 45. yaşını kutladı ve özel kalemler üretti.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]