III. Léopold (Belçika Kralı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
III. Léopold
Leopold III of Belgium.jpg
Belçika Kralı
Hüküm süresi 23 Şubat 1934 - 16 Temmuz 1951
Önce gelen I. Albert
Sonra gelen I. Baudouin
Eş(leri) Astrid
Lilian Baels
Çocukları Josephine-Charlotte, Lüksemburg Büyük Düşesi
I. Baudouin
II. Albert
Prens Alexander
Princess Marie-Christine
Prenses Maria-Esmeralda
Tam ismi
Leopold Philip Charles Albert Meinrad Hubertus Maria Michael
Hanedan Saxe-Coburg ve Gotha Hanedanı
Babası II. Albert
Annesi Bavyeralı Elisabeth
Doğum 3 Kasım 1901(1901-11-03)
Brüksel, Belçika
Ölüm 25 Eylül 1983 (81 yaşında)
Woluwe-Saint-Lambert, Belçika

III. Léopold (d. 3 Kasım 1901 - ö. 25 Eylül 1983), 23 Şubat 1934 ile 16 Temmuz 1951 arasında tahtta oturan dördüncü Belçika kralı. Kral I. Albert ile Kraliçe Élisabeth'in oğlu.

1926'da Stokholm'de İsveç prensesi Astrid ile karşılaştı ve evlendi. Üç çocukları oldu. Astrid, 1935'de bir trafik kazasında öldü.

Alman tehdidi karşısında 1936'da Belçika hükümeti ülkenin tarafsızlığını ilan etti. Almanya'nın I. Dünya Savaşı'nda Belçika'yı işgal etmesi üzerine hükümetin direniş kararı almasına karşın, III. Léopold başkomutan sıfatıyla ülkesinin koşulsuz teslim olmasını sağladı. Bu karar kraliyet karşıtlarınca eleştirildi.

1941'de Lilian Baels ile evlendi. Bu evlilikten olan üç çocuğu prens ve prenses ünvanları taşımakla birlikte, veliaht konumuna gelemezler.

1944'te Belçika'dan çekilen Alman orduları tarafından ailesiyle birlikte önce Almanya'ya, daha sonra da Amerikan ordusu tarafından kurtarılacağı Avusturya'ya kaçırıldı. Belçika halkının bir kısmının geri dönmesine karşı olması nedeniyle, krallığa kardeşi Prens Charles vekalet etti.

1950'de yapılan bir referandum sonucunda, Fransızca konuşan Belçikalıların çoğunluğunun karşı çıkmasına karşın Belçika'ya dönmesine izin verildi. Bu olayın akabinde ülkenin güneyinde çıkan karışıklıklar sonucunda III. Léopold ülkenin bütünlüğünü korumak için krallığa oğlu Prens Baudouin'in vekalet etmesini sağladı. 1951'de durumun düzelmemesi üzerine krallığı resmen oğluna devretti. I. Baudouin'in evlenmesine kadar kraliyet işleriyle ilgilenmeye devam etti. Daha sonra Argenteuil'deki kraliyet şatosuna çekilerek kendini bilim ve keşif çalışmalarına adadı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransızca Vikipedi