Sarı kamışçın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sarı kamışçın
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Sylviidae
(Ötleğengiller)
Cins: Acrocephalus
Tür: A. paludicola
Acrocephalus paludicola
Vieillot, 1817

Sarı kamışçın, (Acrocephalus paludicola), ötleğengiller (Sylviidae) familyasından bir kuş türü.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta boyutlarda bir kamışçındır. Erişkinin, fazlaca çizgili kahverengi bir arkası ve değişken çizgilerle soluk bir alt parçası vardır. Alın düzleşmiştir, çıkık bir beyazımsı kaş bölgesi ve taç çizgisi vardır ve gaga kuvvetli ve sivri uçludur. Eşeyler aynıdır ama genç kuşlar, göğüste aşağıda çizgisizdir.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

3-5 yumurta, alçak bitki yaşamında bir yuvaya koyulur. Bu tür, erkekler ve dişilerin çoğu çoklu partnerlerle yavruya sahip olmak için yüksek ölçüde rastgele eşleşirler (Leisler & Wink 2000). Böcekçildirler ama küçük yumuşak meyveleride kapsayan küçük besinleri alabilirler.

Yayılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilımlı doğu Avrupa ve batı Asya'da tahminen 15,000 çiftten oluşmuş bir popülasyonla görülürler. Göçmendirler, batı Afrika'da kışı geçirirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • BirdLife International (2004). Acrocephalus paludicola. Tehlike altında olan türlerin 2006 IUCN Kırmızı Listesisi. IUCN 2006. 11 May 2006 tarihinde alınmıştır.
  • Leisler, B. & Wink, Michael (2000): Frequencies of multiple paternity in three Acrocephalus species (Aves: Sylviidae) with different mating systems (A. palustris, A. arundinaceus, A. paludicola). Ethology, Ecology & Evolution 12: 237-249. PDF fulltext3 Temmuz 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]