Sarı ötleğen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sarı ötleğen
sarı ötleğen (aestiva grubu)
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Parulidae
(Orman ötleğenigiller)
Cins: Dendroica
Tür: D. petechia
Dendroica petechia
(Linnaeus, 1766)

Sarı ötleğen (Dendroica petechia), Orman ötleğenigiller (Parulidae) familyasından bir kuş türü.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarı ötleğenin, üç ana gruba bölünmüş 35 alt türü vardır. Bu grupların her biri bazen, ayrı bir tür olarak düşünülür veya aestiva grubu 'D. petechiadan farklı olan bir tür olarak düşünülür:

Sarı ötleğen tamamen (aestiva grubu), çoğunlukla Kuzey Amerika'nın tümünde uzakta güneyde merkezi Meksika'da, açık, çoğu kez ıslak, ormanlık bölge veya fundalarda görülürler. Göçmendirler, merkezi ve Güney Amerika'da kışı geçirirler. Bu form, batı Avrupa'ya çok nadir bir serseridir. 11.5 cm büyüklüğünde, 9 gr ağırlığındadırlar. Bu grubun yaz erkekleri, yeşilimsi yukarıya ve sarı aşağıya, kırmızı göğüs çizgilerine sahiptirler. Çeşitli aestiva grubu formları, çoğunlukla parlaklıkta değişiklik gösterir.

Mangrove ötleğeni (erithachorides grubu) 12.5 cm büyüklüğünde, 11 gr ağırlığındadırlar. Kıyısal merkezi Amerika ve kuzey Güney Amerika'nın mangrov bataklıklarında yerleşiktirler. Yaz erkekleri, pas rengi başlıkları ile aestiva grubu ötleğenlerden ayrılır. Bu grupta formlar, büyüklük ve başlık renginde değişiklik gösterirler.

Altın ötleğen (petechia grubu), Karayipler'de mangrov bataklıklarında yerleşiktirler. Yaz erkekleri, bir pas rengi tacı veya başlığı ile aestiva grubundan ayrılırlar. Bu grupta formlar, büyüklük ve başın yamasının renginde değişiklik gösterirler.

Ötüş, formlar arasında değişmesine rağmen müzikal bir sweet sweet sweet, I'm so sweet tir. Çağrı, yumuşak veya daha sert bir shipdir.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Böcekler ve örümceklerle beslenirler ama kuzey formları kış çeyreklerinde aynı zamanda bazı küçük yumuşak meyveleri de alır[1].

Sarı ötleğenler, ağaçlarda yuva yaparlar, fincan gibi bir yuva inşa ederler. aestiva grubu kuşlar, 3—6 yumurta koyarlar, ama mangrovlarda görülen iki diğer grup, tropikal formlar için beklenildiği gibi daha az yumurta koyarlar.

Sarı ötleğen, Molothrus ater türünün yumurtalarını bıraktığı yuva paraziti konağıdır ve yuva parazitliğiyle savaşması için stratejiler geliştirmiştir.

Yayılış[değiştir | kaynağı değiştir]

En yaygın Dendroica türüdür, Kuzey Amerika'nın neredeyse tümü içinde ve aşağı kuzey Güney Amerika'da görülürler.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ E.g. Trophis racemosa (Moraceae): Foster (2007).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]