Sandy Bridge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sandy Bridge
Core i7-2600 SR00B

Sandy Bridge, Intel tarafından geliştirilen bir mikromimarinin kod adıdır. Geliştirilmesine 2005 yılında başlanan Sandy Bridge 2011 yılı Ocak ayında resmi olarak duyurulmuştur. 32 nm üretim süreciyle üretilen Sandy Bridge kod adlı işlemciler Intel'in ikinci nesil Core mimarisini oluştururlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılında başlayan geliştirme sürecinde başlarda Gesher olan mimari kod adından 2007 yılında vazgeçilmiştir. Gesher, İbranice "köprü" demektir; Sandy Bridge de Intel'in İsrail, Hayfa'daki araştırma tesisinde geliştirilmiştir. 2010 yılından itibaren basında giderek artan oranda yer alan Sandy Bridge'in detayları ve test sonuçlarıyla ilgili yayın ambargosunun 5 Ocak 2011 yılında kalkması beklenirken Intel yayın ambargosu tarihini belirtilen haftanın başına çekmiştir.

Genel bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sandy Bridge Intel'in işlemci çekirdeğine gömülü grafik yongası içeren ilk masaüstü bilgisayar işlemcisidir. Bir önceki mimari güncellemesinde Nehalem mimarisini taban alan Westmere'da da işlemci paketinde bir grafik yongası vardı, ancak bu grafik yongası işlemci çekirdeğine dahil olmaktan ziyade işlemci paketinde ayrı, bellek denetleyicisini de içeren, işlemcinin aksine 32 nm ile değil 45 nm ile üretilen bir yonga olarak bulunmaktaydı. Sandy Bridge ise grafik yongasını, işlemci çekirdeklerini, bellek denetleyicisini, PCIe denetleyicisini ve yardımcı birimleri içeren "monolitik" bir yapıdadır.

Sandy Bridge aynı zamanda Intel Quick Sync teknolojisini içerir. Quick Sync teknolojisi video dönüşüm işlemlerini donanım üzerinden hızlandırmayı sağlayan bir teknoloji olup yazılım desteği bulunduğunda sadece işlemciyle gerçekleştirilen kodlama işlemine göre üç kat gibi hızlanmaları rahatlıkla sağlayabilmektedir. Öte yandan Quick Sync ile yapılan ilk denemeler, x86 hattını kullanan yazılım tabanlı kodlayıcılara göre kalite farkı göstermektedir.

Performans[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek çekirdek performansında aynı saat hızında öncüllerinden çok büyük farklar göstermese de Sandy Bridge temelli Core işlemcileri çoklu çekirdek performansında öncüllerinden daha yüksek performans gösterebilmektedir. Ayrıca Sandy Bridge tabanlı işlemcilerden Turbo Boost 2.0 işlevi taşıyan modeller, öncüllerine göre daha agresif Turbo modları nedeniyle daha yüksek frekanslarda da çalışabilmektedir.

Sandy Bridge ile gelen grafik yongaları Intel HD Graphics 2000 ve Intel HD Graphics 3000 olarak açıklanmıştır. Intel HD Graphics 3000, Sandy Bridge'in çıkışı döneminde son kullanıcıya yönelik en yüksek tümleşik GPU performansını göstermiş, dönemin giriş seviyesi ekran kartlarını da geçmeyi başarmıştır. Sadece işlemci çekirdeklerini etkileyen bir önceki Turbo Boost versiyonunun aksin, Sandy Bridge'de kullanılan Turbo Boost 2.0 grafik çekirdeğinin hızını da ayarlayabilir. Donanım kontrollü bu işlem ihtiyaca göre GPU ve/veya işlemci çekirdeklerinin hızlarını düzenlemekte, aynı zamanda durağan halinde koruyabileceği en yüksek Turbo frekanslarından daha yüksek frekanslara anlık olarak çıkılmasına, sıcaklık ve TDP limitlerine göre yapılan hesaplamalar dahilinde, izin vermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]