Pentium II

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pentium II
Genel bilgiler
Üretim başlangıcımid 1997
Üretim durdurulmaearly 1999
Yaygın üretici(ler)
  • Intel
Performans
Max. CPU saat hızı233 MHz ilâ 450 MHz
FSB hızları66 MHz ilâ 100 MHz
Mimari ve sınıflandırma
Teknoloji nodu0.35µm ilâ 0.25µm
MikromimariP6
Komut setiIA-32, MMX
Fiziksel özellikler
Çekirdekler
  • 1
Soket(ler)
Ürünler, modeller, varyantlar
Çekirdek ad(lar)ı
  • Klamath
  • Deschutes
  • Tonga
  • Dixon

Pentium II, markası Intel'in altıncı nesil mikro mimari için ("P6" anlamına gelir) ve x86 uyumlu mikroişlemcisi. 7 mayıs 1997 tarihinde duyurulmuştur. 7500000 transistör içeren, Pentium II 5500000 transistör içeren Pentium Pro adında ilk P6 nesil çekirdek geliştirilmiş bir versiyonu bulunuyordu. Bununla birlikte, Pentium Pro nun L2 önbellek alt sistemi azaltılarak 1999 yılı başında Pentium III, pentium II 'nin yerini aldı.

1998 yılında, Intel Pentium II ailesinin düşük uç iş istasyonları ve sunucular için Pentium II tabanlı Celeron, üst seviye iş istasyonları için işlemci Pentium II Xeon ile karakterize bir azalma ya da on-die tam hız L2 önbellek ve 66 Mhz / FSB vardı. Xeon işlemcilerde ise 2048 KB iel 512 KB arasında tam hız L2 önbellek ve bir dizi (tarafından) / FSB, farklı bir fiziksel arayüz (Slot 2) ve simetrik çoklu destek s 100 Mhz ile karakterize edildi.

Pentium II işlemci büyük ölçüde ondan önce çıkan Pentium Pro mikro mimari üzerine kuruludur. Ancak bazı önemli iyileştirmeler yapılmıştır.

önceki Pentium ve Pentium Pro işlemcilerden farklı olarak, Pentium II işlemci yuvası tabanlı modül yerine CPU soket paket oldu. Işlemci ve ilgili bileşenleri tipik bir genişleme kartına benzer bir plastik kartuş içerisinde yapılmıştır. Sabit veya çıkarılabilir soğutucu bir tarafta, bazen kendinden fan kullanılarak yapıldı.

Intel özellikle Pentium II de, Pentium Pro' da dikkate değer bir handikap oluşturan, üzerinde 16-bit kod yürütme performansını geliştirdi. Günümüzde çoğu yazılımlar çeşitli faktörlere nedeniyle bazı 16 bit kodları hala kullanmaktadır. Pentium II L1 önbellek 32 KB 'tır. Pentium II ilk P6 tabanlı CPU 'dur. SIMD komut seti ilk olarak uygulanmıştır.

Pentium II temel olarak Pentium Pro'dan daha fazla tüketici odaklı versiyonudur. Daha ucuz ayrı, yavaş L2 önbellek nedeniyle daha uygun maliyetle üretilebilmiştir. Gelişmiş 16-bit performans intel MMX desteği vardır. Windows 9x gibi tüketici düzey işletim sistemleri ve multimedya uygulamaları için daha iyi bir seçimdir. Daha yavaş ve daha ucuz L2 önbellek performansı etkisi büyük L1 önbellek ve geliştirilmiş 16-bit performansı ile birlikte azalmıştır. maliyetlerini düşürmek ise Genel işlemci performansı arttı.