Samur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Samur
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)[1]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora
Familya: Mustelidae
Alt familya: Guloninae
Cins: Martes
Tür: M. zibellina
İkili adlandırma
Martes zibellina
(Linnaeus, 1758
Dağılımı

Samur (Martes zibellina), sansargiller (Mustelidae) familyasından kürk ticaretinde postu en değerli sayılan Rusya'nın kuzeyindeki soğuk ve çok geniş Sibirya bölgesinde yaşayan memeli türü.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzunluğu, 13-18 santimetrelik kabarık tüylü kuyruğu dışında 30–50 cm, ağırlığı 0,9-1,8 kg, yüzü sivri, postu genel olarak parlak koyu kahverengidir. Son derece ince olan tüyleri sivri uçlu, boynunun altı bazen koyu esmer ya da sarımsı tüylüdür.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sansargillerin öbür üyeleri gibi samur da ayrım gözetmeden çok çeşitli hayvanları avlayıp yer. Kurbanları arasında tavşanlar, fareler, sıçanlar ve kuşlar sayılabilir. Avlanma dürtüsü tıpkı gelincik ve sansarlarda olduğu gibi çok güçlüdür. Kurbanlarını yalnız aç olduğu zaman değil, sık sık yalnızca öldürmüş olmak için öldürür ve tümüyle tüketmeden bırakır.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Samurlar yalnız yaşarlar. Çiftleşmeden sonra döllenmiş yumurtanın dölyatağı duvarına yuvalanması geciktiğinden gebelik dönemleri 250-300 gün kadar sürer. Bir batında doğan yavru sayısı 1-4 arasında değişir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Monakhov, V.G. (2016). "Martes zibellina". IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi. 2016: e.T41652A45213477. Erişim tarihi: 29 Ekim 2018.