Salih Neftçi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Prof. Dr. Salih Neftçi

Salih Neftçi, (d. 14 Temmuz 1947 - ö. 15 Nisan 2009, Cenevre), Türk ekonomist ve yazar.

Kerkük asıllı ailesinin iki çocuğundan biri ve iki kez Muş CHP Milletvekilliği ile, Sadi Irmak Hükümeti'nde bir süre Kültür Bakanlığı görevi yapan ve ilk kadın Meclis Başkan Vekili Nermin Neftçi ile Nizamettin Neftçi'nin oğlu olan Salih Neftçi, lise eğitimini Galatasaray Lisesi'nde yaptı. Üniversiteyi ODTÜ'de bitiren Neftçi, doktorasını yapmak için ABD'ye giderek buradaki Minnesota Üniversitesi'nde eğitim aldı. Hong Kong, Çin, İsviçre ve Amerika’da çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Prof. Neftçi'nin yazdığı An Introduction to the Mathematics of Pricing Financial Derivatives adlı kitap, birçok Amerikan üniversitesinde zorunlu ders kitabı olarak eğitim programında yer aldı.

Londra Deutsche Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Sinan Neftçi'nin ağabeyi olan Salih Neftçi, ICMA Centre, Reading Üniversitesi'nde finans eğitimi vermekte ve Cenevre'de "FAME Certificate" finansal aktif yönetimi sertifika programını yönetmekteydi.

Prof. Neftçi, Dünya Bankası, Çin Merkez Bankası, Uluslararası Kalkınma Ajansı gibi kuruluşlarda danışmanlık yaptı. Finans otoriteleri ve uluslararası ekonomist çevreler tarafından, 'Türkiye’nin uluslararası alanda yetiştirdiği en ünlü ekonomist'[1], 'en doğru tahminlerde bulunan ekonomik araştırmacılardan biri' ve 'finansın dehası' [2] olarak kabul edilen Neftçi, Cumhuriyet, Hürriyet, Vatan ve Star gazetelerinde köşe yazıları yazmaktaydı. Beyin tümörü tedavisi gördüğü Cenevre'deki hastanede 62 yaşında yaşamını yitirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]