Salarlı, Uzunköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Salarlı
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Uzunköprü
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.138
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu
Posta kodu 22200
İnternet sitesi: [www.salarlikoyu.com]

Salarlı, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adıyla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. Halkın büyük çoğunluğu eski akıncı beylerinden Salar Bey'in adı verildiğini düşünse de tarihte bu akıncı beyinin adının geçtiği bir kaynak görülmemiştir. Diğer iddia ise, Türk Halklarından olan Salarlar 'dan geldiği sanılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri yılda bir kez ilkbahar zamanında dallık tabir edilen mesire alanında toplanmak suretiyle piknik ve çeşitli eğlenceler yapılmaktadır.Bu vesile ile gurbette bulunan birçok hemşehrimiz bir araya gelmektedir.Aynı zamanda köyün düğünleri de çok renkli ve eğlenceli geçmektedir, düğünler kına gecesi ile kız evinde başlar,bu gece ağırlıklı olarak hanımların eğlencesidir gecenin ilerleyen saatlerinde yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar türküsüyle geline kına yakılır kınanın sonunda damat gelini kucağında içeriye taşır,daha sonra damadın arkadaş ve köy gençleriyle oyun havalarında oynamasıyla gece sona erer ertesi gün düğün damat evinde başlar masalar kurulur gelen tüm erkek misafirlere çeşitli ikramlarda bulunulur, köy gençliği köy odasından çalgılar eşliğinde sancak getirme merasimi yapar istiklal marşımız okunarak sancak yola çıkar gençler oynayarak damadın evine gelir,yemekler yenilip meyler içildikden sonra gelin alayı toplanır oynaya oynaya gelin evine gidilir gelinin babası kuşak bağlama adetini yaptıktan sonra gelin takıya tutulur daha sonra gelin alınıp oynayarak damadın evine doğru yola çıkar bazen bu süreç saatler almaktadır.Damat evine yaklaşınca bir haberci daha önceden gelin hanımın hazırladığı bir hediyeyi damada ulaştırır gelin yakındır müjdesini verir bahşişi alır.Gelin damat evine gelince damat annesi şeker, para, buğdayı bolluk ve bereket getirmesi için ahalinin üzerine saçar,daha sonra damat gelin ile takıya çıkarken şeker saçarak takıya başlanır bundan sonra bütün halka çorba,kuru fasulye,et yağnisi,pilav ve zerdeden oluşan düğün yemeği yedirilerek düğün sona erer.

   köyün kaz etinden yapılan mantısı,patlıcandan yapılan mamzanası,sütlerinden yapılan sütlaçları çok lezzetlidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 73 km, Uzunköprü ilçesine 6 km uzaklıktadır.Salarli köyü ergene ovasına cok yakındır.Köyün diğer arazileri hafif tepelik bir şekildedir.Bu tepecikler miyosen ve olugosen devrinde oluşmuş yükseltilerdir.Köyün girişinde bir koruluk vardır.Koruluğun vejetasyonunu meşe ağaçları ve ormanaltı formasyonuna ait kısa boylu bodur ağaççıklar oluşturur.Köy içerisinden debisi sonbahar ve kış aylarında artan bir dere geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Ergene Havzasında yer alan köyde kışlar soğuk yazlar ise sıcak geçmektedir.Kuru ayaz sıkça yaşanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1033
2000 1138
1997 1071

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım arazilerinin verimsizleşmesi maliyetlerin artması göçe sebebiyet vermiştir.Ergene'nin suyunun kirli olması ve tarım da sulamanın azalmasıyla birlikte geçmiş yıllara göre verimde azalmalar olmuştur.Hayvancılık, köy içinde pek gelişmemiştir.Modern hayvancılık yapılmamaktadır.Tesis sayısı yok denecek kadar azdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi kurulmuştur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik , sabit telefon ve internet bağlantısı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]