Ömerbey, Uzunköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ömerbey
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Edirne
İlçe Uzunköprü
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 419
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 284
İl plaka kodu 22
Posta kodu 22200
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Ömerbey, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.

      Ömerbey Köyü'nün Tarihi

Türkler 1356 yılında Rumeli’ye geçtiklerinde Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa’nın yanında Gazi Evrenos, Hacı İl Bey, Paşayiğit ve Malkoç gibi ünlü Türk akıncı beyleri vardı. Rumeli’nin fethi sırasında Malkara, Tekirdağ, Hayrabolu ve Keşan yöreleri, Gazi Evrenos, Paşayiğit ve Malkoç Beyler tarafından ele geçirildi. Bu fetihlerde büyük yararlılıkları görülen Paşayiğit Bey’e günümüzde adı Ömerbey olarak bilinen köy ve arazisinin dirlik olarak verildiği kayıtlardan anlaşılmaktadır.

Paşayiğit Bey , Saruhan (Manisa) ilinde yaşayan bir Türkmen boyu mensubudur. Ayrıca Yıldırım Beyazıt zamanında bu Türkmen aşireti Manisa’dan getirilerek Filibe ve Kırkavak yöresine yerleştirildiği kayıtlardan anlaşılmaktadır. Paşayiğit Bey 1. Kosava savaşında öncü kuvvetlerin başında büyük kahramanlıklar göstermiştir.Ve Yıldırım Beyazıt kendisini Üsküp Sancak Beyliğine atamıştır.Paşayiğit Bey’in oğlu Gazi Turhan Bey, Bu günkü Ömerbey, o günlerde Paşayiğit denilen köyde doğmuş ve orada yetişmiştir. Mora fatihi olarak bilinir. Yunanistan’ın zaptında ve Türkleştirilmesinde büyük rol oynamıştır. Yıldırım Beyazıt ile Niğbolu ve Ankara Savaşlarına katılmıştır. Daha sonra da 2.Murat ile katıldığı 2. Kosava ve Varna savaşlarında büyük hizmetlerde bulunmuştur. Yunanistan’a Türkmen aşiretlerini yerleştiren Gazi Turhan Bey’dir. İstanbul’un alınışı sırasında yardım gelmesini oğlu Ömerbey ve Ahmet Beyle beraber Gazi Turhan Bey engellemiştir. Bu akınlarda Ahmet Bey esir düşürken Ömer Bey ise büyük kahramanlıklar göstermiştir. Daha sonra Atina’yı zaptederek , Fatih Sultan Mehmet’in en ünlü komutanlarından biri haline gelmiştir. Hatta Fatih Sultan Mehmet Atina’ya gittiğinde gördüğü manzara karşısında “Turhan Bey oğlu Ömer bey’e biz çok şey borçluyuz “demiştir. Ömer Bey , Fatih Sultan Mehmet’le beraber Otlukbeli Savaşına katılmış,Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’a tutsak olmuştur. Savaş kazanılınca Ömer Bey tutsaklıktan kurtulmuştur. Babası Gazi Turhan Bey Kırkavak Köyünde kurduğu vakfın yönetimini oğlu Ömer Bey’e bırakır.Ömer Bey bu vakfı, daha önce adı Paşayiğit olan, daha sonra da Turhan Bey köyü olarak anılan köyden yönetecektir. Bu köye sonradan Ömerbey adı verilecektir. Ömer Bey Malkara’da bir cami ve medrese yaptırmıştır. Mezarının bu cami haziresinde olduğu söylenmekte ise de, Ömerbey Köyünün yaşlıları , Ömer Bey’in mezarının Ömerbey köyünün mezarlığında ulu bir ağacın gölgesinde olduğunu belirtmektedir. Bu ağaç kutsal sayıldığı için yakın zamana kadar Ömerbey köyü halkı tarafından korunmuştur. Adil Baba'nın ağacı olarak da bilinen bu ağacın dibinde, içinde mum yakılan küçük bir mumluk vardır. Vatandaşların bazıları belli zamanlarda burada mum yakmaktadır.

Kısacası Paşayiğit Bey, Gazi Turhan Bey ve Ömer Bey ünlü akıncı beyleridir. Bu gün adı hala Ömerbey Köyü olan köyümüz, bu akıncı beylerin yaşadığı dönemlerdeki isimleriyle anılmıştır. Paşayiğit Köyü , Turhan Bey Köyü, Ömer Bey Köyü olarak. Köyümüz kimlere ev sahipliği yapmıştır. Bundan sonra kimlere yapacaktır bilinmez.

KAYNAK : Latif BAĞMAN Uzunköprü Tarihi ve Belgeleri kitabından.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekler konusunda ciddi bir hassasiyeti vardır. Köyde düğünlere ve adetlere önem verilir.Köylüler birbirine sevgi saygı çerçevesinde bağlıdır.Köyde özel yapılan bir yemek yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 73 km, Uzunköprü ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 523
2000 419
1997 380

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2009 Erdoğan Özel
2004 Osman Aras
1999 Rasim Sönmez
1994 Rasim Sönmez
1989 rasim sönmez
1984

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]