Salacık, Akçaabat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Salacık (Zavana)
—  Köy  —
Trabzon in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Trabzon
İlçe Akçaabat
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.662
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61367
İnternet sitesi: [2]

Salacık, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Salacık, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir köydür.1960 yılından önceki adı Cavana’dır. Cavana’nın adı halkın ağzından dolayı yörede Zavana olarak telaffuz edilir.Köye Salacık adının nereden verildiği kesin olarak bilinmemektedir. Köyün tarihi hakkında bilinmektedir.Köyün en yaşlıları dahi nereden gelip buraya yerleşildiği hakkında kesin bir bilgi yoktur.İlk gelenlerin Suriye’den geldikleri rivayet edilmektedir.Daha sonraları KARAMEHMETOĞULLARI(Serdarlar),MANKAFAOĞULLARI, SAKAOĞULLARI, MALKOÇOĞULLARI,ÇANAKÇIOĞULLARI köye ilk gelip yerleşenlerdir.Bunları KALAFATOĞULLARI takip etmişlerdir. Rus işgali döneminde(Birinci Dünya Savaşı-Muhacirlik Dönemi) köy halkı batıya göç ederek Harşit’ten İstanbul’a kadar çeşitli yörelere gitmişlerdir. İşgalden sonra yurdumuzun düşmanlardan temizlenmesinin ardından köy halkı geri dönerek köyü yeniden oluşturmuşlardır.1955 yılında köyün güney kısmı ayrılarak Yeniköy adında bir köy oluşturmuşlardır. Köyün yakın tarihine baktığımızda özellikle balıkçılık yapılması nedeniyle çok sayıda köy insanının Samsun ve diğer bazı sahil kentlerine göç ettiklerini görmekteyiz.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon ilinin 18 km,Akçaabat'ın 5 km batısında ,kıyıdan geçen devlet karayolu kenarında kurulmuştur. Doğusunda Darıca beldesi,batısında Akçakale beldesi,güneyinde ise Yeniköy Köyü ve Kuzeyi Karadeniz ile çevrilidir. En son yapılan nüfus sayımına göre köyün nüfusu 997 ( 2009)dir. Nüfusun 490’ı erkek, 507’si kadındır. Köyde 400 hane bulunmaktadır.Denizden başlayarak 2 km kadar uzanan engebeli ve giderek yükselen bir arazi yapısı vardır.En yüksek yeri 300 metredir.Ortalama yükseklik 100 metre civarındadır.Darıca Beldesinde, Darıca ve Salacık balıkçılarının ortaklaşa kullandıkları 370 metre boyunda barınak mevcuttur.Yine köyün sahillerinde halkın kullanımına açık özellikle yaz mevsiminde şehir merkezindeki halkın yoğun olarak geldiği plaj mevcuttur. Köyde Akçaabat’ta olduğu gibi Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir.Ancak Yoroz Burnundan Hacibeşir deresi arasında mikroklima alanı bulunmaktadır.Yani Karadeniz iklim bölgesi içinde kısmi olarak Akdeniz iklim özelliği görülmektedir.Köyümüz bu alan içersinde kalmaktadır.Bundan dolayı köyümüzde zeytin ve turunçgiller yetişmektedir. Köyün içersinden geçen yolların tamamına yakın kısmı asfalt ve betonlanmıştır.Köyü Yeniköy’e ve diğer köylere bağlayan yol asfalttır.Şu an toprak yollarda betonlama çalışmaları devam etmektedir. Köyde Gülbahçe, Orta mahalle, Serdarlar mahallesi ve Yalı mahallesi olmak üzere dört mahalle vardır. Köyde dağınık bir yerleşim biçimi görülmektedir. Köyde 3 cami, 1 ilkokul,ilkokul bünyesinde 1979 yılında açılan bir ortaokul, balıkçılık kooperatifi,Akaryakıt istasyonu , 1 marangoz atölyesi, 4 bakkal, 3 kahvehane, 1 berber bulunmaktadır. Salacık köyü yol üzerinde olduğundan köyün Akçaabat’la ilişkisi çoktur.Halkın çoğu alışveriş yapmak için Akçaabat’a gider.Akçaabat ile Salacık arasında her an gidiş gelişi sağlayacak vasıta bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1662
1997 1467

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köydeki halkın geçim kaynakları kıyı balıkçılığı ve ziraatçılıktır.En fazla avlanan balıklar: İstavrit, mezgit, hamsi, tirsi, palamut, lüfer, sargan v.b gibi balıklardır.Köyde mısır, patates, fasulye, salatalık v.b sebzeler yetiştirilmektedir. Ayrıca çeşitli meyve ağaçları ve zeytin ağaçları bulunmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Süleyman Serdar
1999 - Hacı Salih Buruk
1994 - Mehmet Kalafat
1989 - İsmail Hakkı Çanakçı
1984 - Yaşar Kalafat

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur.sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]