Eskiköy, Akçaabat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eskiköy
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Akçaabat
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 350 m (1.140 ft)
Nüfus
 (2011)
 • Toplam 422
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61300

Eskiköy, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Çepni Türkmenlerinden oluşmaktadır.

Doğu Karadeniz Türkmen,Çepnileri'nin Gümüşhane Kürtün’den sonra ikinci önemli merkezlerinden biri de Akçaabat’a bağlı Eskiköy'dür. Bu köy Çepniler ve özellikle Trabzon ve çevresinde Çepnilerin hemen tamamının Gümüşhane Kürtün’den yakın zamanda Trabzon ve çevresine yerleştikleri düşünülmektedir. Eskiköy yaklaşık 600 yıldır adı hiç değişmeden kalmış, bir mahalledir. Eskiköy bütün Trabzon içinde geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan bir mahalledir.

Eskiköy, Trabzon-Akçaabat’ta bulunan; Taşlıtepe ve Karpınar köyleriyle aynı vadi içerisinde yer alan 600 senelik bir TÜRKMEN, ÇEPNİ mahallesidür. Eskiköy Çepni'lerinin makamı Kürtün'de bulunan Güvenç Abdal Ocagna bağlı olup farklı olarak yaşamakta, kendi kültürlerini olabildiğince kapalı olarak sürdürmeye, çevre köyler ve özellikle Akçaabat ve yöresi ile paylaşmamaya özen göstermektedirler. Eskiköy halkının kendiTürkmen kültürlerine ve yaşayış tarzlarına has bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri nişan, düğün törenleri, bayramlar, ölüm ve cenaze şeklindedir..

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

ÇEPNİ TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.


Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon il merkezine 33 km, Akçaabat ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi fındık, tarım1990 da yaşanan sele kadar tütün ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat son yıllarda mahalledeki her evde en az bir kamuda çalışan kişi bulunur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon genelinde araştırmalara göre en çok okuma yazma ve üniversite mezunu veren mahalledir , köy Türkmen(Çepni) kültürünün yoğun olarak yaşandığı bir mahalledir. Mahallenin kültür olarak Gümüşhane/Kürtün Güvenç Abdal Ocağına bağlı olduğu kabul edilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır.PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan stabilize yol ve telefon şebekesi vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]