Sabrina Fair

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sabrina Fair (Alt başlığı: " A Woman of the World ") Samuel A. Taylor tarafından yazılan ve Playwrights' Company tarafından üretilen romantik bir komedi tiyatro oyunudur. 11 Kasım 1953'te Ulusal Tiyatro'da açıldı ve Broadway'de toplam 318 performans sergiledi. HC Potter tarafından yönetilen, Donald Oenslager tarafından tasarlanan setler ve ışıklarla, oyuncu kadrosunda Margaret Sullavan ve Joseph Cotten, Cathleen Nesbitt başrollerde, John Cromwell ve Russell Collins'in önemli yardımcı rollerde yer aldı. Yapım New York Times, eleştirmeni Brooks Atkinson tarafından senaryosu ve zekâ dolu komik içeriği için övüldü.[1]

Oyun, Billy Wilder'ın [2] yönettiği 1954 filmi Sabrina'nın ve Sydney Pollack'ın yönettiği aynı adlı 1995 yeniden çevriminin temelidir.[3] Wilder'ın hikayeyi kapsamlı bir şekilde değiştirmesi, Taylor'ın projeyi bırakmasına ve yerine Ernest Lehman'ın geçmesine yol açtı. [4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Atkinson (November 22, 1953). "SABRINA FAIR'; Margaret Sullavan and Joseph Cotten In a Delightful Comedy of Manners". The New York Times. New York City. 
  2. ^ "Sabrina 1954". Turner Classic Movies. Atlanta: Turner Broadcasting System (Time Warner). Erişim tarihi: September 6, 2016. 
  3. ^ "Sabrina 1995". Turner Classic Movies. Atlanta: Turner Broadcasting System (Time Warner). Erişim tarihi: September 6, 2016. 
  4. ^ Sikov 1998.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]