Sağırlar, Dursunbey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Sağırlar
—  Mahalle  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Dursunbey
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.189
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0266
İl plaka kodu
Posta kodu 10800
İnternet sitesi: [2]

Sağırlar, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdiki caminin olduğu yere sağir aga diye bir Yörük yerleşmiş. Koy bu sağir aga tarafından kurulmus. bir kac Yörük agasi gelip yerlestikden sonra koy huviyetini kazanmis. genelde hyavanlarıyla yazları alacam daglarına yaylaya giden halk, kışları köylere gelirlermis. Soforler diye lakabi olan koca sofer ilk ehliyeti alan kişidir. Ilk traktoru Kayki Mehmet almıştır. Bu traktor Dursunbey ilcesininde ucuncu traktorudur. çiftciligin modern araclarla yapılması koyun gelişiminde faydası olmuştur. Koyun mezar yani diye adlandırilan kesiminde Roma döneminden kalma kalıntilar mevcuttur. Koyun suyu (dag suyu) 1980 lerde Kirkyalanın muhtarligi döneminde başlatmis, onun ölümünden sonra muhtar olan Kayki Mehmedin cabaları sonucu getirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin duğunlerde en çok yapılan yenilen yemegi et asi ve un helvasidir. Hamur asi, sutlu corbalar, yufkadan yapılmış borekler ve tatli olarak yufkadan yapılis sarili tatlisi meshurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir il merkezine 77 km, Dursunbey ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

kışları soğuk ve sert yazları kurak ve sicak geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1980/90 dönemlerinde koyun nüfusu en yuksek seviyesine ulasmiştir. bu dönemde Dursunbeyin ikinci büyük koyu olmuştur.1990 lardan sonra koyun nüfusunda azalma ve goc başlamıştır.Su an Soma ,Bigadic,Dursunbey,Balikesir,İstanbul olmak uzere değişik şehirlere dagilmışlardır. Bunun yanında Almanya ,Hollanda ve Arap ulkelerinde de sağirlarlilar yaşamaktadır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1189
1997 1109

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son zamanlarda madencilik çalışması olşmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede 2008 Yılında öğretime acılmış laboratuvar konferans salonu ve teknoloji sınıfı olan 8 derslikli ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi şimdilik yoktur. Sağlık ocağıvardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefonun yanında internet mevcut olup. köye hizmet vermek için Kaynak Güneyi mevkiinde AVEA ve TURKCELL'in baz istastasyonları bulunmaktadır. mahallesimüz Dursunbey'e 28 km dir. Her gün SAĞIRLAR KÖYÜ-DURSUNBEY, DURSUNBEY-SAĞIRLAR KÖYÜ Minibüs seferleri yapılmaktadır. Ayrıca Haftada iki günde SAĞIRLAR KÖYÜ-BALIKESİR seferleri yapılmaktadır. köye arıtma tesisi yapılmaktadır. köy ilçenin en büyük köylerinden birisi olmakla bereber iş sahası olmadığı için dışarıya çok göç vermiştir. köyde 3 tane bakkal 1 kahvehane bulunmaktadır. İlköğretim okulu bünyesinde kütüphane mevcuttur. köyün göç verdiği yerler genellikle DURSUNBEY, BALIKESİR, BİGADİÇ, BURSA, İSTANBUL, MANİSA ve SOMA'dır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]