Sarnıç, Dursunbey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sarnıç
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Dursunbey
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 468
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10800

Sarnıç, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarnıç Kelime anlamı olarak yağmur ve kaynak sularının biriktiği küçük kuyudur.köy adını köy girişinde bulunan bu sarnıçtan almıştır.Şu anda bu sarnıç köy pınarı olarak mahallenin su ihtiyacını karşılamaktadır. köy; başka bir mahalleden gelen çobanın yerleşmesiyle aile oluşturup büyüyerek ve gelişerek günümüze kadar gelmiştir.

SARNIÇ KÖYÜ KÜLTÜREL FAALİYETLERİ

köy gelenek ve göreneklerine bağlı düğün ve bayramları olanca çoşkuyla yaşamaktadır. mahallesimüzün halk oyunları meşhurdur Balıkesir ve bölge birincilikleri bulunmaktadır. 1931 tarihli ilk okul binası bulunmaktadır köycamisi de eski tarihli olup bölgede az rastlanan oyma taş minaresiyle mahallesimüzün adeta sim gesi halindedir.Köy halkı eğitime ve öğretime önem vermekte özellikle kız çocuklarını okutma konusunda duyarlıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir il merkezine 54 km, Dursunbey ilçesine 31 km uzaklıktadır.Balıkesir-Dursunbey anayolundan 5 km mesafededir ve oldukça yoğun çam ormanlarıyla kaplı bir tepe aşılarak köye ulaşılır.Mahallenin hemen yanıbaşında Kapaklı Dağı yükselir ki bu Dursunbey'in en belli başlı yükseltilerindendir.Bu dağdaki yayla köylüler tarafından kullanılır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Tüm Dursunbey genelinde olduğu gibi mahallesimüzde de kışları yoğun kar yağışı olur.yazları da kısmen sıcaktır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 468
1997 469

Mahallede yoğun biçimde dışa göç olmuştur.Mahallede yaşayan nüfustan kat be kat fazlası dışta yaşamaktadır.Sadece Balıkesir'de yaklaşık 150-200 haneden bahsedilebilir.Bunun dışında Almanya,Bandırma,Akhisar gibi yerlerde de köylülerimiz yaşamaktadır.Bayramlarda ve hayırlarda köylülerin gelişi ile mahallemiz oldukça kalabalıklaşmakta,hareketlenmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]