Kızılöz, Dursunbey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızılöz
—  Mahalle  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Dursunbey
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 267
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0266
İl plaka kodu
Posta kodu 10800
İnternet sitesi: [2]

Kızılöz, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oldukça eski bir mahalledir.Batı Anadolu'da ilk akıncı Türkmen yerleşmelerinden olduğu için "manav" mahallesidir.Köy halkı soy olarak Kızıloğuz Türkmenleri ya da diğer adıyla Kocacık Yörüklerindendir.Mustafa Kemal Atatürk'ün dedeleri de Balkanlar'a yerleştirilmiş Kocacık Yörüklerindendir.Büyük ihtimal Konya-Karaman civarından Balıkesir'e gelmişler, bir kısmı (Atatürk'ün de dedelerinin içinde olduğu kesim) Balkanlar'a geçmiş,bir kısmı Balıkesir civarında kalmıştır.İşte mahallesimüz gitmeyip kalan Kocacıklılar tarafından kurulmuştur.Ayrıca Dursunbey'in köyleri arasında yapılan ilk köylerdendir.(Erdinç ÇOLAK)

KÖYÜN ADI[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün adı da ait olduğu " "boskurun malıyız güzelin sarısıyız

oymağından gelir. "Kızıloğuz -> Kızılooz -> Kızıloz -> Kızılöz " şeklinde zaman içinde değişmiştir.Başında Kızıl ismi bulunan birçok yer adının bu oymaktan olduğu saptanmıştır.1530 tarihli eski bir haritada mahallesimüzün adı geçmektedir. (Erdinç ÇOLAK)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede İç Ege'nin yörük-Türkmen kültürü vardır.Geleneksel giysiler hala canlıdır.Orta yaş kadınlarının başlarındaki boncuklu başlıklar Kızılöz'de günümüzde de kullanılmaktadır.Köy düğünlerdeki ilginç adetleriyle bilinir.Düğünlerde çok fazla silah kullanılması mahalledeki göze batan adetlerden biridir.Bunun haricinde adetler hala çok canlı olarak devam eder.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir il merkezine 88 km, Dursunbey ilçesine 20 km uzaklıktadır.Coğrafi olarak Ege Bölgesi sınırlarında kalır.Mahallenin karşısında yer alan dağda ve kuzaydoğusundaki Umurlar Dağı'nda yoğun çam ormanları bulunur.Bu açıdan etrafı ormanlık,yaylalık bir mahalledir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 300
2000 267
1997 264

Bu nüfustan fazlası da Bandırma ( 55-60 hane) Soma (5-6 hane) ve Dursunbey'de oturmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]