S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat (Ukraynaca: Заклик Прип'яті, Rusça: Зов Припяти), GSC Game World isimli Ukraynalı bir şirket tarafından Microsoft Windows'a geliştirilmiş, birinci şahıs, hayatta kalma ve korku video oyunudur. S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl ve S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky'dan sonra serinin üçüncü yayınlanmış oyunudur. İlk olarak BDT ülkelerinde GSC World Publishing tarafından 2 Ekim 2009'da yayınlandı. Konu olarak Shadow of Chernobyl'in sonrası anlatılmaktadır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, Pripyat, Ukrayna'da geçiyor. Bölge üç bilinen parçaya ayrılmış bir şekilde, Zaton, Yanov, ve Pripyat'ı kendisi. Bunların hepsi oynanabilir büyük bölgeler. S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat'ın oynanışı öncelikli olarak taktik rol-yapma ve post-apokaliptik aksiyona odaklanır, Çernobil Nükleer Santrali Patlama Bölgesi'nin (kısaca "Bölge") çevresinde geçer.[1]

Çatışma[değiştir | kaynağı değiştir]

Hasar almak çoğunlukla kanamaya neden olur, bu yüzden de oyunda tıbbi malzemeler çok önemlidir. Aynı zamanda, bakımı yapılmayan silahlar ve bazı ekipmanlar kullandıkça hasar alır ve bozulurlar. Bir eşyanın durumu oyuncunun envanterinde ölçü halinde görünür. Eğer eşya, ağır hasarlı veya bozuk ise, bir kırmızı HUD ikonu bunu belirtecektir.

Tüccarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge size limitli bir ekonomi sunar, tüccarlar oyunda belirli bölgelerde bulunurlar ve para karşılığında eşya satar-alırlar. Oyunun ticaret sistemi eskilerine göre daha farklı, silahlar ve zırhlar belli bir hasardan sonra tamir edilmediği sürece tüccarlar satın almayacaklardır, zaten eşyayı tamir etme parası sıfırdan almanızla aynı olacağı için burada eşyanın bir değeri kalmaz. Tüccarlar aynı zamanda görevlerinizle ilgili bilgi ve önemli belgeler de satabilirler.

Haydutlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Haydutlar Bölge'ye farklı nedenlerden dolayı sonradan gelmiş suçlulardır. Örnek olarak bir Haydut, Bölge'deki artifact'leri bulup satmak için gelmişse, bir başka Haydut hükûmetten saklanmak için veya silah ticareti yapmak için gelmiş olabilir. Bölge, basit çetecilerden azılı suçlulara kadar Haydutlarla kaplıdır. Çoğu bir veya birden fazla çetenin üyesidir. Aynı zamanda Bölge'deki çeteler kendi çıkarları için savaşırlar, yine de Haydutlar normal Stalker'lar için ciddi bir sorundurlar. Haydutlar çoğunlukla acımasız ve kendi çetelerinden olmayanlara karşı düşmandırlar.

Oluşumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge'de birden çok oluşum vardır: Lonerlar, Haydutlar, Paralı Askerler, Bilim İnsanları, Zombileşmiş Stalkerlar, Ordu, Monolith, Duty, ve Freedom, son iki tanesi kontrol ve anarşiden ideolojik olarak motive olmaktadırlar; Yanov İstasyonu ateşkesine rağmen, çatışmalar ara sıra "Güvenli Bölge"lerin hemen dışında da çıkabilir. Zaton ve Jupiter'in belli noktalarında Paralı Askerler, oyuncuya otomatik olarak düşman veya nötr olabilirler. Oyuncunun oluşumlarla ilişkileri çoğunlukla nötrdür. Ancak, Zombileşmiş Stalkerlar ve Monolithler tüm oyunculara karşı düşmandırlar.

Referans[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Description-S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat". GSC Game World. 1 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2011.