S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
STALKER Shadow of Chernobly.jpg
Geliştirici GSC Game World Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcılar THQ
GSC Game Publising (CIS)
Yapımcı GSC Game World
Seri S.T.A.L.K.E.R. Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor X-ray Engine
Platform Microsoft Windows
Çıkış KA 20 Mart 2007
Türler Birinci Şahıs Nişancı
Rol yapma oyunu
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl, önceden S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost olarak bilinen Ukraynalı oyun geliştiricisi GSC Game World tarafından 20 Mart 2007'de piyasaya çıkarılmış birinci şahıs nişancı video oyunudur. Oyun İz Sürücü filminden ve Uzayda Piknik kitabından esinlenerek yapılmıştır.

S.T.A.L.K.E.R. kelimesinin açılımı "Scavenger, Trespasser, Adventurer, Loner, Killer, Explorer, Robber". Türkçesiyle "Yağmacı, İhlalci, Maceracı, Kendi Başında, Katil, Kaşif, Haydut" Seride oyunun hikâyesinin öncesi anlatan ikinci oyun olan S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky, 5 Eylül 2008'de piyasaya sürülmüştür. Serinin üçüncü ve son oyunu olan S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat ise 2 Ekim 2009'da BDT'de, 2 Şubat 2010'da Kuzey Amerika'da ve 5 Şubat 2010'da Avrupa'da yayınlanmıştır.

Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çernobil Nükleer Santrali'nin dördüncü reakötürünün patlamasından sonra, santralin çevresinde oluşturulan karantina bölgesinde deneyler yapılmaya başlanır. Deneylerde yapılan bir hata, karantina bölgesinde çeşitli anomalileri ve "artifact"leri oluşturur. Buraya kısaca "Bölge"yi (The Zone) denir. Dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar buraya akın eder. Oyunda, bu akın eden insanlardan biri kontrol edilmektedir.

Karakter, oyunun başında hafızasını kaybetmiş şekilde bulunur. Kolunda "S.T.A.L.K.E.R" dövmesi olduğu için kendisine Marked One (İşaretli) adı verilir. Oyundaki diğer karakterlerin yardımıyla, Marked One gerçekte kim olduğunu hatırlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]