İz Sürücü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Stalker
Yönetmen Andrei Tarkovsky
Senarist Arkadi Strugatsky
Boris Strugatsky
Oyuncular Alexander Kaidanovsky
Anatoli Solonitsyn
Nikolai Grinko
Yapım yılı Ağustos 1979, Rusya
Süre 163 dk.
Dil Rusça

İz Sürücü (Rusça: Сталкер) Andrei Tarkovsky'nin 1979 tarihli filmi. Film üç adamın (yazar, bilim adamı ve iz sürücü) Bölge'ye (Zone) yolculuğunu ve Bölge'de yaşadıklarını anlatır. Bölge'ye girmek yasaktır, çünkü Bölge insanın girdiği zaman en içteki dileğini gerçekleştirdiğine inanılan bir odaya sahiptir. Filmin başrol oyuncuları; iz sürücü rolünde Alexander Kaidonovsky, yazar rolünde Anatoly Solonitsyn ve profesör rolünde Nikolai Grinko'dur. Alice Friendlich de İz Sürücü'nün karısı rolündedir.

Film, Boris ve Arkady Strugatsky kardeşlerin Yol Kenarında Piknik adlı kısa romanının (Rusça: Пикник на обочине) birebir olmayan bir uyarlamasıdır. Romanda, Bölge bilime karşı gelen birçok garip yapıdan ve döngüden oluşur. Romanla film tam anlamıyla aynı olmasa da karakterler ve yaşadıklarına tepkileri benzerdir.

Yapımı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarkovsky'nin bilimkurgu filmi Solaris'inin büyük başarı kazanması üzerine, Sovyet filminin de Hollywood filminin yaptığı her şeyi yapabileceğini kanıtlamak amacıyla bu film için çok geniş bir bütçe ayrıldı. Filmin ilk olarak sansasyonel özel efektler ve ilginç yan hikâyelerle dolu olması bekleniyordu.

Tarkovsky, bütün özel efektleri ve bütün yan hikâyeleri senaryodan çıkardı ve tamamen orijinal hikâyeye ve bu hikâyenin asıl sorusuna odaklandı: "Eğer en derindeki dileğinizi gerçekleştirme fırsatınız olsaydı, bunu gerçekten ister miydiniz ?" . Ayrıca hikâye üç kişi üzerine kurulu biçimde tekrar yazıldı.

Çekimler tamamlandıktan sonra ekip Moskova'ya döndü; fakat filmin bir laboratuvar kazası sonucu harap olduğunu gördü (bazıları filmin Sovyet sansürüne takıldığını ve bilerek yok edildiğini söyler).

Filmi tekrar çekmekten başka yol yoktu, ikinci çekimler başladığında iklim daha kötüydü, benzer sahneleri tekrar çekmek sinir bozucuydu ve bu yüzden filmdeki karakterlerin korkmuş ve kederli halleri aslında tam anlamıyla bir rol değildir.

1957'de yaşanan fakat daha sonra saklanan Mayak nükleer kazasının oluşturduğu binlerce kilometrelik çöle benzeyen Bölge'nin de Tarkovsky'i etkilediği söylenir. Film çekildikten 7 yıl sonra yaşanan Çernobil kazası'nın ardından terk edilmiş nükleer bölgede çalışanlar kendilerine "İz Sürücü" demiş, bu alanı da "Bölge" olarak adlandırmıştır.

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yönetmen: Andrei Tarkovsky
  • İkinci yönetmen: Tarkovsky'nin eşi Larissa Tarkovskaya
  • Senaryo: Boris Strugatsky, Arkady Strugatsky & Andrei Tarkovsky
  • Editör: Lyudmila Feiginova
  • Birinci kamera: Georgi Rerberg (Ekibi terk ettiğinden çalışmaları kullanılmamıştır)
  • İkinci kamera: Aleksandr Knyazhinsky
  • Müzik: Eduard Artemyev

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]