Sıhhiye Bölüğü (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sıhhiye Bölüğü
"MASH: A Novel About Three Army Doctors"
MASH: A Novel About Three Army Doctors
Sıhhiye Bölüğü MASH R.Hooker.jpg
Richard Hooker'ın "Sıhhiye Bölüğü" (MASH: A Novel About Three Army Doctors) adlı romanının kapağı
Yazar Richard Hooker (H. Richard Hornberger)
Çevirmen Nur Üster
Ülke ABD Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Konular Güldürü, savaş
Tür Roman
Yayım 1973
Yayımcı E Yayınları
Sayfa 254 sayfa
Mizah serisi
Sıhhiye Bölüğü
"
MASH: A Novel About Three Army Doctors"
M*A*S*H Goes to Maine (1972) ABD'de

Sıhhiye Bölüğü, Amerikalı askerî cerrah ve yazar H. Richard Hornberger'in Richard Hooker takma adıyla[1] 1968 tarihinde yayımladığı savaş komedisi türündeki romanının adıdır. Özgün adı MASH: A Novel About Three Army Doctors (Türkçesi, MASH: Üç Ordu Doktoru Hakkında Bir Roman) olan bu çok satan roman 1970'te MASH adıyla sinemaya da aktarıldı. Filmin başarısı üzerine bu kez 1972 - 1983 yılları arasında tam 11 sezon sürecek bir televizyon dizisi yapıldı.[2][3]

Filmin olağanüstü başarısı üzerine gelen talepleri karşılamak üzere 1972 ila 1977 yılları arasında 14 adet daha devam romanı yayımlanmıştır. Bu devam romanlarından sadece iki tanesi tek başına Richard Hooker (1924-1997) tarafından yazılmıştır. Diğer 12'sinde Hooker'la birlikte William E. Butterworth adlı bir yazarın da adı geçmektedir. Açıkça dile getirilmemekle birlikte bu 12 romanın tamamını tek başına gölge yazar Butterworth'un yazmış olduğu, Hooker'ın sadece isminin kullanıldığı bilinmektedir.[4] Biri hariç tüm devam romanlarının adları M*A*S*H: ...' ya Gidiyor (Roma'ya, Moskova'ya, Viyana'ya vb.) şeklindedir.

Roman 1973 yılında Türkiye'de E Yayınları tarafından Nur Üster'in çevirisiyle "Sıhhiye Bölüğü" adıyla yayımlanmıştır. Roman Türkiye'de basıldığında ABD'de çoktan sinemaya aktarılmıştı, bu nedenle romanın kapağında filmin afişlerinden alınmış bir grafik kullanılmıştır.

Romanın adı nereden geliyor[değiştir | kaynağı değiştir]

MASH, ABD Ordusuna özgü İngilizce tıbbi-askeri bir terim olup "Seyyar Ordu Cerrahi Hastanesi" anlamına gelen "Mobile Army Surgical Hospital" kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. 1945 yılında kurulan bu hastane üniteleri ABD Ordusu'nda 2006 yılına kadar hizmette kalmış, daha çok Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı sırasında, cephenin hemen gerisinde görev yapmışlardır. Bu sahra hastaneleri genellikle çadırlardan ve kolay sökülüp takılan barakalardan oluşmuştu. ABD ordusu sonuncu "MASH" ünitesini 8 Ekim 2005 Pakistan Depremi nedeniyle Keşmir'e göndermişti, 2006'da da tüm MASH'ler görev dışı bırakıldılar.[5] MASH'lerin Türk Ordusu'ndaki karşılıkları "Sahra Hastaneleri" dir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanda, 1951 yılında Kore Savaşı sürerken burada kurulmuş 4077 numaralı MASH'te görev yapan bir grup cerrah ve yardımcı personelin gırgır dolu maceralarını anlatmaktadır. Her ne kadar bu cerrahlar birer askeri üniforma taşısalar da çoğu sivil hastanelerden gelmiş doktorlardır ve askeri disiplinden çok uzaktadırlar. Mesleklerinin gereği bu durum üstleri tarafından fazlaca dert edilmez. Ancak bu rahatlık onların görevlerini doğru dürüst yapmalarını da engellemez, bütün gün canla başla görev yaparlar, hayat kurtarmaya çalışırlar. Ama yine de ortada bir savaş vardır, gözlerin önünde ve ellerinin altında insanlar ölür, uzuvlarını kaybederler, sakat kalırlar. Savaşın bu acıları arasında boş zamanlarında gırgırlarını geçmeyi de ihmal etmezler.

Sinema ve TV uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm M*A*S*H romanları serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Richard Hooker'ın tek başına yazdıkları:
 1. MASH: A Novel About Three Army Doctors (Sıhhiye Bölüğü) (1968) Sadece bu ilk roman Türkçeye çevrildi.
 2. M*A*S*H Goes to Maine (1972)
 3. M*A*S*H Mania (1977)
 • Richard Hooker ve William E. Butterworth'un birlikte yazdıkları:
 1. M*A*S*H Goes to Paris (1974)
 2. M*A*S*H Goes to New Orleans (1975)
 3. M*A*S*H Goes to London (1975)
 4. M*A*S*H Goes to Vienna (1976)
 5. M*A*S*H Goes to San Francisco (1976)
 6. M*A*S*H Goes to Morocco (1976)
 7. M*A*S*H Goes to Miami (1976)
 8. M*A*S*H Goes to Las Vegas (1976)
 9. M*A*S*H Goes to Hollywood (1976)
 10. M*A*S*H Goes to Texas (1977)
 11. M*A*S*H Goes to Moscow (1977)
 12. M*A*S*H Goes to Montreal (1977)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]