Sıfır Atık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kullanılmış ürünler hurda metal geri dönüştürücüsüne atılmış

Sıfır atık atık önlemeye odaklanan ve tüm ürünlerin yeniden kullanılmasına teşvik eden bir dizi ilkedir. Bu ilkelerin amacı çöplüklere,okyanusa veya çöp yakma fırınlarına çöp gönderilmesini engellemektir.Şu anda, dünyada plastiklerin sadece %9’u geri dönüştürülmektedir.Bu sistemde bir malzeme optimum tüketim seviyesine kadar yeniden kullanılır.[1] Sıfır Atık Uluslararası İttifakı (ZWIA) [2] tarafından kabul edilen tanım şöyledir:

Sıfır Atık: Tüm ürün, ambalaj ve malzemelerin sorumlu bir şekilde üretilmesi, tüketilmesi, yeniden kullanılması ve geri kazanılması yoluyla tüm kaynakların yakılmadan, çevreye veya insan sağlığını tehdit eden toprağa, suya veya havaya deşarj edilmeden korunmasıdır.

Sıfır Atık, boru sonu atık yönetiminin aksine atık önleme anlamına gelir.[3] Materyallerin toplum içinde büyük bir değişikliği hedefleyen ve hiçbir israfa yol açmayan bir bütün sistem yaklaşımıdır. Sıfır atık, geri dönüşüm ve yeniden kullanım yoluyla atıkları ortadan kaldırmaktan fazlasını kapsar. Atıkları azaltmak için üretim ve dağıtım sistemlerini yeniden yapılandırmaya odaklanır.[4] Sıfır atık, zor bir hedeften çok bir amaç veya idealdir.  ] [5] Sıfır Atık, atıkları ortadan kaldırmak için sürekli çalışmak için yol gösterici ilkeler sağlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Minimizing the increasing solid waste through zero waste strategy". 17 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Zero Waste International Alliance". zwia.org. 27 Ağustos 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "The end of waste: Zero waste by 2020" (PDF). 2001. 2 Haziran 2004 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  4. ^ "Waste Management Practices: Literature Review" (PDF). 2011. 1 Şubat 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  5. ^ "Transitioning to Zero Waste - What can local governments do NOW?" (PDF). 2006. 7 Nisan 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi.