Süper Mario Kardeşler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Süper Mario Kardeşler
Yönetmen Rocky Morton
Annabel Jankel
Yapımcı Jake Eberts
Roland Joffé
Yazar Parker Bennett
Terry Runte
Ed Solomon
Uyarlama Shigeru Miyamoto
Takashi Tezuka tarafından üretilen
Super Mario Bros. adlı eser
Oyuncular Bob Hoskins
John Leguizamo
Dennis Hopper
Samantha Mathis
Müzik Alan Silvestri
Kurgu Mark Goldblatt
Stüdyo Lightmotive/Allied Filmmakers
Cinergi Productions
Nintendo
Dağıtıcı Hollywood Pictures
Çıkış tarih(ler)i 28 Mayıs 1993 (1993-05-28)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil English
Bütçe 48 milyon $ [1]
Hasılat 20.915.465 $ [1]

Süper Mario Kardeşler Rocky Morton ve Annabel Jankel yönettiği bir 1993 Amerikan bilim kurgu fantastik macera filmidir. Aynı isimdeki 1985 yapımlı Nintendo 'ya ait video oyununa dayanarak yapılmıştır. Filmde Bob Hoskins, John Leguizamo, Dennis Hopper ve Samantha Mathis oynamıştır. Onlar Kral Koopa isimli bir diktatörün olduğu, paralel bir dünyadaki prensesi kurtarmak ve koopa'nın boyutları birleştirmesini önlemeye çalışmaktadırlar. Süper Mario kardeşler, Mario ve Luigi'nin hikâyesini anlatır. Super Mario Bros 28 Mayıs, 1993 tarihinde yayımlandı ve olumsuz yorumlar aldı.

film 48.000.000 $ bütçenin sadece 21.000.000 $ ana parası ile, bir gişe bombası oldu. Buna rağmen film iki Satürn Ödülüne (En İyi Kostüm, biri En İyi Makyaj için) aday gösterildi.

Arsa[değiştir | kaynağı değiştir]

Mario ve Luigi Mario, Brooklyn, New York'ta yaşayan iki İtalyan asıllı Amerikalı tesisatçıdır. Luigi, dinozor kemikleri için Brooklyn Köprüsü altında kazı yapan yetim bir New York Üniversitesi öğrencisi Daisy'e aşık olur. Daisy'inin boynundaki kolye için Kral Koppa'nın Iggy ve Spike adındaki adamları Daisy'iyi kaçırırlar. ama kolye Luigi'de kalır. Luigi ve Mario Daisy'i kurtarmak isterken kendilerini Kral Koppa'nın dünyasında bulurlar ve başlarına iş alırlar. Daisy'i Kral Koppa'dan kurtarmak için ve kendi dünyalarına dönmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Luigi ve Mario Daisy'i kurtarmak isterken Kral Koppa'da kolye için bu iki tesisatçı'nın peşindedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişme Super Mario Brothers dayalı bir film için öneri ilk prodüksiyon şirketi Lightmotive bir betik toplantıda Roland Joffe tarafından önerildi. Joffe Amerika Başkanı Minoru Arakawa ve Hiroshi Yamauchi yasası oğlu Nintendo araya geldi. O senaryonun ilk taslağını Arakawa'na sundu. Bir ay yaptıkları toplantı sonrasında, Joffe Hiroshi Yamauchi karşılamak için bekleyen 10 gün geçirdikten Kyoto Nintendo'nun şirket merkezi gitti. Bir süre sonra, Joffe Yamauchi ofisine onu çağırma bir telefon aldı. O projeye Nintendo alma ilgiyi hikâyesi Yamauchi sesleniyordu. Joffe Nintendo büyük bir şirket yerine küçük bir stüdyo şirkete haklarını satmak zorunda hakkında sorgulandığı zaman, o Nintendo filmi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğuna inanıyordu. Joffe Joffe yanına Mario karakteri geçici kontrol vererek 2 milyon dolarlık bir sözleşme ile bıraktı.

Oyuncular Film haklarını garanti altına aldıktan sonra, Lightmotive karakterler için döküm bulma işe gittim. Danny DeVito Mario oynamak ve film yönlendirmek için yaklaştı ama imzalamadan önce senaryoyu okumak istedim. Arnold Schwarzenegger ve Michael Keaton Kral Koopa düşeni yaklaşıldı. Her üç aktör tekliflerini kabul edilmemesine karar verdi. Lightmotive Hanks stüdyo göze olabilir daha değerliydi inanan bazı film yöneticileri ile Mario rolü Tom Hanks'in güvenini başardı. Hanks daha sonra görevden alındı ve rol Bob Hoskins'e sunuldu Hoskins daha karlı bir aktör olduğu için Mario rolünü o aldı.

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. "Almost Unreal" - Roxette
 2. "Love Is the Drug" - Divinyls (cover of a song by Roxy Music)
 3. "Walk the Dinosaur" - George Clinton & The Goombas (cover of a song by Was (Not Was))
 4. "I Would Stop the World" - Charles and Eddie
 5. "I Want You" - Marky Mark
 6. "Where Are You Going?" - Extreme
 7. "Speed of Light" - Joe Satriani
 8. "Breakpoint" - Megadeth
 9. "Tie Your Mother Down" - Queen
 10. "Cantaloop (Flip Fantasia)" - Us3
 11. "Don't Slip Away" - Tracie Spencer
 12. "2 Cinnamon Street" - Roxette

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Super Mario Bros". Box Office Mojo. Internet Movie Database. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2010. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Super Mario Bros.