Süper Ay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Süper ay, Ay'ın yörüngesi Dünya'ya en yakın konumda olduğunda (Yerberi), aynı zamanda ay dolunay evresindeyken oluşur.[1]

20 Aralık 2010'daki (solda) ortalama bir dolunayın ve 19 Mart 2011'deki süper ayın (sağda) Dünya'dan görüntülenen görünen çaplarının yan yana görünümü.

Ay, Dünya'nın yörüngesinde dolaşırken onu Dünya'ya yaklaştıran ve uzaklaştıran eliptik bir yörünge ve oval şekile sahiptir[1]. Bu elipsteki en uzak nokta yeröte olarak adlandırılır ve Dünya'dan ortalama olarak yaklaşık 253.000 mil (405.500 kilometre) uzaklıktadır. En yakın noktası, Dünya'dan ortalama 226.000 mil (363.300 kilometre) uzaklıkta olan yerberi'dir[1] .

Yerberi'de bir dolunay göründüğünde, normal bir dolunaydan biraz daha parlak ve daha büyüktür (en sönük göründüğü ayından yaklaşık % 17 daha büyük ve % 30 daha parlak görünür)[2]. bu görünen yeni ayın biçimi "Süper ay" olarak adlandırılır[1]. Bazı ay yerberileri diğerlerinden daha yakındır ve ay'ın yörüngesinin şekli zamanla değişir (Güneş ve diğer gezegenlerin yerçekimi etkisi sayesinde)[1]. Aşırı yerberi ve yeröteleri veya yörüngedeki en uzak nokta, tahmin edilebilir bir düzeyde gerçekleşir[1]. Ancak süper ay'da farklı olan, aşırı bir yerberi ile aynı zamanda dolunaya sahip olmaktır[1]. Aşırı bir yerberi dolunayının açısal yarıçapı ve çapı, diğer dolunaylarda olduğundan biraz daha büyük görünecektir[1].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f g h "What is a Supermoon?". NASA Solar System Exploration. Erişim tarihi: 21 Kasım 2020. 
  2. ^ Johnson, Mariah Cox and Teresa. "Supermoon Frequently Asked Questions". Moon: NASA Science. Erişim tarihi: 21 Kasım 2020.