İçeriğe atla

Sørvágur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sørvágur'un Faroe Adaları üzerindeki konumu

Sørvágur (Danca: Sørvåg) Danimarka'ya bağlı olan Faroe Adaları'nın Vágar adasında bulunan bir yerleşim birimidir. 2015 yılı itibarıyla nüfusu 970'tir.[1] Yerel halkın en önemli geçim kaynağı balıkçılık olmakla birlikte havaalanında çalışanlar da bulunmaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Sørvágur'da bir futbol sahası

1200 ve 1400 yılları arasında köy ilk yerleşim yeri olan Hanusará nehri kenarından daha güneyde olan Stórá ve Kirkjuá nehirleri arasında taşındı. 17. yüzyıldan kalma tarihi kayıtlar, Hanusará'nın yanındaki orijinal yerleşimin terk edildiğini ve köyün Sørvágur'daki iki ana nehir arasındaki yeni yere taşındığını göstermektedir. Bunun ana nedeni muhtemelen iki nehir arasındaki Sørvágur'un hava koşullarının bir önceki yerden çok daha üstün olmasıydı.

15. yüzyıldan 17. yüzyılın sonlarına kadar Norveç soylu Benkenstock ailesi Sørvágur'daki tüm arazilere sahipti. 1665 civarında bir Danimarkalı Severin Fohrman Benkenstock'un tüm arazisini satın aldı ve yerellere geri satmaya başladı. Bu, Sørvágur'daki neredeyse tüm arazilerin krala (kongsjørð) ait olmadığını, özel mülkiyet (óðalsjørð) olduğu anlamına gelmektedir.

Sørvágur, 2014

II. Dünya Savaşı sırasında Sørvágur, İngiliz Kraliyet Mühendislerinin eviydi. Vágar Havaalanı, Sørvágur'daki liman, limana giden ana yol olan Niðaraveg ve çeşitli köprüler de dahil olmak üzere Sørvágur'daki çoğu temel altyapıyı inşa ettiler. Bunları gerçekleştirebilmek için çoğu evi başka yerlere taşımak zorunda kaldılar.[1]

Faroe adalarındaki ilk balık fabrikası burada kurulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Sørvágur". visitvagar.fo. 12 Haziran 2015. 7 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.