Vágar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sørvágur ve arka planda Mykines adası, 2004

Vágar (DancaVågø), Faroe Adaları'ndaki 18 adalardan biridir ve büyük adaların en batısındadır. 178 kilometre kare (69 mil kare) (yaklaşık 70 mil kare) boyutu ile, Streymoy ve Eysturoy'un arkasında, üç numaralı sırada yer alır. Bir köpeğin başını andıran Vagar adasının şekli çok farklıdır. Sørvágsfjørður ağız ve Fjallavatn ise göz şeklindedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vágar'daki tek havaalanı, Vágar Havaalanı'dır ve Faroe Adaları'na seyahat eden çoğu yabancılar için ilk varış noktasıdır. Bu havaalanı adalıların rızası ile Faroe Adaları'nı işgal eden İngilizler tarafından II. Dünya Savaşı sırasında inşa edilmiştir. Savaştan sonra yaklaşık 20 yıldır kullanılmayan havaalanı, sonradan hizmete yeniden koyulmuş ve gerektiğinde modernize / genişletilmiştir. Yaklaşık 170,000 yolcu işler. Denizin altında çalışan bir karayolu tüneli (Vágatunnilin) şimdiki Faroe adalarının iki büyük adalarını, Vágar ile Tórshavn'ı birbirine bağlamaktadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkenin en büyük iki göl - Sørvágsvatn ve Fjallavatn - Vagar'da bulunur ve turizm amaçlı yaz boyunca geziler düzenlemektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Vágar İngilizce Wikipedia maddesi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]